Uyuşmayan Dişe Ne yapılabilir

Bir diş neden uyuşmaz ile ilgili yazımız için lütfen tıklayın.

Diş tedavisi yapılacağı zaman hastalar genellikle en çok canlarının acımasından korkar. İğne yaptırmaktan korkulduğu bir gerçek.  Ancak çoğunluk iğne yapılsa bile canının acımasından korkuyor. Haklılar da; kim ister ki canı acısın..

Diş tedavileri yapılırken lokal anestezi kullanılır. Yani işlem yapılacak diş bazen komşu dişler uyuşturulur. Alt arka dişler için biraz daha kapsamlı bir anestezi olan rejyonel anestezi uygulanır . Sadece işlem yapılacak diş değil dilin ve dudakların yarısı uyuşur. Anestezi işlemi çok fazla acıtmayan bir işlemdir.

İğne batırılmadan önce fıs fıs veya jellerle yüzeyel-topikal bir anestezi uygulanarak iğne batmasının en az hissedilmesi sağlanır.  Klasik enjektörlerden daha ince ve küçük uçlu aparatların kullanımı da iğne acısını azaltmaktadır.

Diş tedavileri için yapılan anesteziler etkilerini 5-15 dakika içinde göstermeye başlar ve 2-3 saat kadar devam eder. Bazen hastalar henüz tedavi devam ederken ” daha yoğun bir uyuşukluk hissediyordum, azaldı ” hissine ve ”  anestezinin etkisi mi geçiyor” düşüncesine kapılabilirler. Bu çoğunlukla ilacın yayılması ile ilgili bir durumdur ve aslında uyuşukluk aynı şekilde devam etmektedir.

Bazen dişler hemen uyuşmaz. Biraz daha uzun zamanda uyuşabilir veya hiç uyuşma olmayabilir. Hatta 2. – 3. enjeksiyon gerekebilir.

Dişlerin uyuşmamasının farklı sebepleri olabilir;

* Kişinin metabolizma hızı ile ilgili olabilir. Metabolizma yavaş çalışıyor ise dişler daha geç uyuşur.

* Diş ve çene kemiğinin anatomik yapısı ile ilgili olabilir. İlacın sinirlere ulaşması daha uzun sürebilir veya hiç ulaşılamayan sinirler olabilir.

*Bruksizm (diş sıkma gıcırdatma) durumlarında dişlerde uyuşma daha zor olmaktadır.

* Anksiyete (sinir-stres-korku vs ) dişin uyuşmasını geciktirebilir.

* Mensturasyon dönemlerinde uyuşma hem daha geç olmakta hem de uyuşukluk olmasına rağmen his olabilmektedir.

* Diş kökünde ve / veya kök etrafında apse -iltihap oluşumu varsa diş uyuşmayabilir.

* Aşırı ağrılı bir diş daha geç uyuşabilir.

* Aşırı alkol sigara kullanımı, ilaç bağımlılıkları dişlerin uyuşmasını önler.

*Çok sık ağrı kesici kullanımı dişlerin uyuşmasını zorlaştırır.

* Uzun süre yoğun bakımda kalan hastaların dişleri genellikle zor uyuşur.

* Kanser tedavisi sonrası dişlerin uyuşmasında sorunlar yaşanabilir.

Diş kökünden yapılan iğne dişi uyuşturmaya yetmediği zaman, yapılacak tedaviye göre dişin içinden direk olarak sinirine bir enjeksiyon yapılabilir. Diş kökü ile dişi tutan kemik arasındaki ligament bölgesine yapılan anestezi de bir çözüm olabilmektedir. Bazen daha zor uyuşan dişlerde, çok nadir tercih edilmekle birlikte  ağız dışından uygulanabilen anestezi teknikleri de vardır .

Uyuşmayan dişlere tedavi uygulayabilmenin bir diğer seçeneği de sedasyon veya genel anestezi kullanmaktır. Genel anestezi kullanıldığı durumlarda genellikle ağız içinde tek bir dişe müdahale edip bırakmak yerine gerekli bütün tedaviler tek seferde tamamlanır. Genel anestezi ile diş tedavileri hastane şartlarında yapılabilmektedir. Muayenehane veya kliniklerde genel anestezi uygulanmasına izin verilmemektedir.

Dişlerin uyuşmasını kolaylaştırmak için tedaviden yarım saat ( 30 dk)  önce 2 adet parol tablet içilmesi , bazen az miktarda hafif doz ve hafif etkili passiflora şurup gibi sakinleştirici ilaçların kullanımı işe yaramaktadır. Ancak bu yöntemler hekiminizin bilgisi dahilinde ve fikri alınarak tercih edilmelidir.

Diş tedavilerinde ağrı ile ilgili bilgi için lütfen tıklayın.