Tam Dişsizlikte İmplant ile Estetik

Ağızda hiç diş kalmadığı zaman ya takıp çıkarılan tam damak kullanmak gerekir, ya da implant diş konforundan faydalanmak..

Dişlerinizi kaybedeli yıllar geçmiş ise,  implant kullanarak sabit diş sahibi olmanı çok da estetik sonuçlar oluşturmayabilir.

Dişler çekildikten sonra çene kemiği kem kısalır hem incelir. Bu da dudak ve yanak desteğinin azalmasına, daha yaşlı bir görünüme sebep olur. Bu durumda yapılacak protezin sadece dişlerin değil bu dokuların da yerini alması en azından desteklemesi beklenir.

Bütün dişlerini kaybetmiş bir hasta için implant rahatlığı sağlayacak ilk seçenek, 1 çeneye kemik kalitesine ve çenenin şekline göre 2 ya da 4 adet implant yerleştirilerek yine takıp çıkarılan diş kullanmasıdır. Burada amaç implant diş destekleri ile dişin yemek yerken, konuşurken hapşırırken vs yerinden oynamasını önlemektir.

Bu tarz bir protez özellikle kemiğin ince olduğu, yumuşak doku desteği gereken durumlarda tercih edilir. Elbette hastanın ekonomik durumu da belirleyicidir.

Bir sonraki seçenek hibrit protezlerdir. Kullanılan protez takma diş gibi doku desteğine sahiptir, ancak sabit bir protezdir. Takıp çıkarılmaz. Bu protez için kemik yüksekliği ve genişliği uygun olmalıdır. Kemik durumuna göre bir çeneye 4-6-8 implant gerekebilir.

Ağzında hiç diş kalmamış bir hastanın en çok istediği ise gerçek diş görünümünde sabit bir protez sahibi olmak. Bu tedavi seçeneği için dişlerin çekimi üzerinden çok uzun zaman geçmemiş olması, en azından çene kemiklerinin erimemiş olması gerekmektedir. Dudak ve yanak desteğinin kaybedilmemiş olması,kemik yüksekliğinin estetik görüntüyü engellemeyecek seviyede olması en önemli belirleyici kriterdir.Bir çeneye en az 6 implant yerleştirilmesi gerekmektedir. Burada her bir implant diş vazifesi görmektedir.