Takma Dişlerle Yemek Yemek

Takma dişiniz var ve yemek yerken oynuyor mu?

Babanızın takma dişleri var ve her yemekte ağız şapırdatıp sizi sinir mi ediyor? Yalnız değilsiniz…

Takma dişler ile yemek yemek bir sanattır dersek abartmış olmayız. İster kancalı diş olarak bilinen yarım damak/ parsiyel protez olsun ister tam damak/ total protez olsun; takma dişler gerçekten sıkıntı. Özellikle de takma dişleri ilk defa kullananlar için konuşmak hatta nefes almak bile işkenceye dönüşebilir.

Peki bunları yaşamak kader mi?  …

Öncelikle takma diş kullanacak bütün hastaların kabul etmesi gerekir ki; artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.

Takma dişler ile yemek yerken illa ki ve mutlaka hem sağ hem sol tarafınızı kullanmak zorundasınız.  Tek tarafta yemek olduğu zaman dişler tahterevalli gibi oynar.  Zaten tek taraflı yemek yemek sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterir   

Takma dişler ilk başta canınızı yakar, vuruk yapar.  Yeni bir ayakkabının vuruk yapmadığı çok nadir olduğu gibi..

Takma dişlerinizi ilk taktığınız zaman ağzınıza koca bir kaya almış gibi hissedebilirsiniz. Bu da normal.  Sabredin ve merak etmeyin. Geçecek. 1-2 ay sonra takma diş kullandığınızı unutacaksınız bile.. Doktorunuzun tavsiyelerini dinleyin yeter..

Özellikle alt çenede, uzun süre dişsiz kalmaya bağlı olarak kemikler eridiği zaman hekimin de hastanın da işi çok zor. Düz bir zemine koyulmak zorunda kalan diş, çiğneme hareketlerine karşı yeterince direnç gösteremez.  Daha da ileri durumlarda, kemiğin içine gömülü olması gereken sinirler korumasız kaldığı zaman, dişin her hareketi hastanın canını çok yakacaktır.

Böyle durumlarda 3-6 ay arası yenilenmesi gereken yumuşak astar malzemesi kullanılarak hasta konforu artırılabilir.

Her şey hastada bitmiyor elbette. Ön dişlerin uzun veya kısa olması, damak kenarlarının uyumunun yetersiz olması gibi durumlar hekiminiz tarafından düzeltilecektir.

Hekiminize ve kendinize güvenin, biraz zaman tanıyın. Takma dişleriniz kendi dişleriniz gibi olmasa da, kabus olmaya da devam etmeyecek :)

Proteze alışmakla ilgili yazımız için lütfen tıklayın.