Süt Proteini içerikli Diş Koruyucu Jeller

Dişlerin koruyucu tabakası olan “mine” katmanı hasar gördüğü zaman dişlerde çürük ve hassasiyet ortaya çıkar. Mine hasarları mikro çatlaklar da olabilir erozyon dediğimiz aşınma da.

İster süt dişleri ister daimi dişler söz konusu  olsun; her dişin korunmaya ihtiyacı vardır.  Dişlerin korunması için flor içerikli veya klorheksidin içerikli diş macunları ve diş ipi kullanımı ile günlük bakım önemlidir.

Ayrıca son teknolojik ilerlemeler bize süt protenininden üretilen , remineralizasyon sağlayan jelleri sundu.

Sütteki kazeinden elde edilen fosfopeptidler tarafından stabilize edilen amorf formdaki kalsiyum fosfatlar (kazein fosfopeptid-amorf kalsiyom fosfat CPP-ACP) yapılan çalışmalarda diş yüzeyindeki erozyona karşı koruma ve erozyon sonrası düzelmede etkili bulundu.

CPP – ACP (kazein fosfopeptid-amorf kalsiyom fosfat) içeren jeller düzenli kullanımla dişlerde etkili bir koruma ve tamir süreci sağlamaktadır.

CPP-ACP (kazein fosfopeptid-amorf kalsiyom fosfat) içeren jellerin kullanımı için önerilecek bazı alanlar şunlardır:

*Başlangıç çürüklerinin ilerlemesinin önlenmesi *Diş sıkma-gıcırdatma , sert diş fırçası kullanımı gibi sebeplerle dişeti sınırında oluşan aşınmaların hassasiyetinin önlenmesi ve bu bölgelerin çürüğe karşı korunması *Çocuklarda çürüklerin oluşumunun ve ilerlemesinin önlenmesi *Engelli olup diş fırçalamayan veya diş fırçalama konusunda koopere olmayan bireylerde dişlerin korunması *Diş hassasiyeti

Günümüzde yeme alışkanlıklarının sağlıksızlığı da düşünüldüğü zaman; “diş fırçası+ diş ipi+ gargara ” şeklinde rutinleşen günlük ağız bakımına CPP-ACP içerikli jellerin de eklenmesi oldukça mantıklı gözükmektedir.

( !!! Süt proteininden üretilen bu ürünleri süt ve süt ürünü alerjisi olanların kullanması sakıncalıdır. !!!! )