Şeffaf Plakla Ortodonti Nasıl İşliyor

Bu sistemde öncelikle ağızdan bir ölçü alınıyor; duruma göre fotoğraflarınız ve ağız röntgeniniz çekiliyor ve tedavi planınız hazırlanıyor.

Tedavi Planlaması

Ağızdan alınan ölçüler sistemin deneyimli elemanlarının bulunduğu laboratuarımıza gönderiliyor. Burada tarayıcı ile taranan ağız modelleriniz bilgisayar ortamına aktarılıyor. Bilgisayar başındaki uzman – profesör ortodontistler dişlerin durumunu değerlendiriyor. Yaş, cinsiyeti vs gibi ekstra durumlar da değerlendirilerek bilgisayar ortamında dişlerin kaç haftada ne kadar düzelebileceği hesaplanıyor.

Hafta hafta ne durumda olacağı; tedavi bitiminde dişlerin ne kadar düzeleceği ve tedavinin süresi bu aşamada belli oluyor.

Bilgisayar ortamında belirlenen 3D sanal modelleri, her hafta dişlerin ne durumda olacağını ve tedavinin bitiminde dişlerin ne kadar düzelmiş olacağını sizinle birlikte inceliyoruz. Onay verdiğiniz takdirde plaklarınız hazırlanıyor.

Her hafta dişlerin yeni konumunu gösteren plastik modeller ve plaklar, gerekli ise diğer ekstra yardımcı malzemeler elimize ulaştığında tedavi süreci başlamış oluyor.

Bütün plaklar ve malzemeler steril poşetlerinde, ilk sizin açacağınız şekilde geliyor.

Tedavi Süreci

Tedavi süreci 3 er haftalık aşamalardan oluşuyor. Her hafta yeni bir plak kullanılıyor. İlk hafta yumuşak, sonra orta sert ve sert plaklar ile dişlere fazla yük bindirmeden, ağrıya sebep olmadan hareket sağlanıyor.

3 haftalık bir süreçte dişlerde ortalama 1-2 mm lik bir yer değişikliği sağlanarak tedavi süreci tamamlanıyor.

Tedaviye uyum, istenilen sonuca ulaşmada en etkili faktör.

18 yaş altı için günde en az 12 saat, 18 yaş ve üstü için günde en az 17 – 22 saat plakların ağızda kalması gerekiyor.Özellikle gece uykusu sırasında kullanım gerekiyor.

Yemek yerken, sıcak içecekler içilirken,asitli içecek tüketimi sırasında vs plakların çıkarılması gerekiyor. Bunun dışında ağızda kalması tedavinin sağlığı açısından daha faydalı.

Tedavi Kalıcı Olacak mı?

Tedavi süreci bitip dişler istenilen düzene ulaştığında, vakanın durumuna göre değişen süre ve tekniklerde belirli bir dönem koruma amaçlı idame tedavisi uygulanıyor. Böylece o kadar uğraşılıp ulaşılan düzgün dişlerin kalıcı olması sağlanıyor.

Bu aşamada plak kullanımından sıkılmış hasta , nasıl olsa dişlerim düzeldi diyerek bu korumayı ihmal ederse, dişlerde geri dönüşümler olması kaçınılmazdır. Ancak bu durum klasik tel tedavileri için de geçerlidir.Siz ne kadar uyumlu olursanız tedaviniz o kadar başarılı olacaktır.

Neden Şeffaf Plakla Ortodonti?

Bu sistem sayesinde; klasik tel tedavisindeki

-Ağız içi yaralar;

-Dişlerde sararma ve çürükler;

-Yemek yemeyi engelleyen hayattan bezdiren ağrılar;

-Gülümsemeyi unutturan estetik görüntü;

-Ağız kokusu gibi sıkıntıları yaşamadan ;

Dışarıdan hiç kimse tedavi olduğunuz fark etmeden düzgün dişlerinize kavuşmuş oluyorsunuz.

Üstelik klasik tel tedavisi ile tedavi edilebilen nerede ise bütün sıkıntılar, bu sistemle de düzeltilebilmektedir.