Sabit Protez(Köprü) Uygulamaları

Diş eksikliklerinde uygulanacak olan protezin seçiminde  eksik diş sayısı ve eksikliğin bulunduğu bölgeye göre karar verilir.

Diş çekimleri sonrası dişler arasında oluşan boşluklar,boşluğun iki yanındaki dişlerden destek alarak doldurulabilir. Buna köprü uygulaması denir.

Köprüler diş olmayan bölgenin iki yanındaki yeterli sayıdaki dişin kaplama malzemesine (porselen, porselen+metal,zirkonyum) yer açacak kadar dişin anatomisine uygun olarak küçültülmesi ve eksik dişin yerine koyulması esasına dayanır. Tamamen seramik-porselen, metal destekli porselen,zirkonyum yada karşıt çenedeki dişle aradaki mesafe yetersizse tamamen metal kullanılarak yapılabilir.

Tam seramik restorasyonlar, metal destekli restorasyonlardan çok daha estetiktir. Metal destekli porselen kaplamalar ne kadar estetik yapılmaya çalışılsa da, ışık, porselen kaplamanın hemen yüzeyinde geri yansır ve uygulandığı dişin diş etine ışık iletimini engeller. Bu durum doğal dişlere oranla daha yapay bir görünüme ve özelikle ön dişlerin diş eti bölgesinde gölgelenmelere neden olabilir. Üst  ön dişler gibi estetiğin önemli olduğu dişlerde veya metal alerjisi olan hastalarda altyapısı zirkon olan kaplamalar yapılarak bu sorunlar ortadan kaldırılıp son derece estetik sonuçlar ortaya çıkarılabilir. Dayanıklı cam seramik kaplamalar doğal dişlere en yakın görünümün elde edilmesini sağlar.

Ağızda eksik dişlerin fazla olduğu durumlarda yeterli kemik doku varsa veya sağlanabiliyor ise implant destekli köprüler de yapılabilir.

Sabit protezlerde, kron yani tek dişin kaplanması gereken durumlar da olabilir.

*Kanal tedavisi yapılıp zayıflayan dişler,

*Yarısından daha fazla madde kaybı olan dişler,

*Aşınma nedeni ile boyları kısalan dişler,

*Ortodontik tedavi ile çözülemeyen yapı bozukluları olan dişler için değerlendirme yapılarak kron kaplama yapılması gerekebilir.