Ramazan ve Dişler

Ramazan ayında ağız kokusu herkesin derdi. Açlık sebebi ile oluşan koku tamamen önlenemez ancak azaltmak mümkün.

Uzayan yemek aralıkları, susuzluk, geç yenilen yemekler ve uyku sersemliği de eklenince ihmal edilen ağız bakımı kokunun en büyük sebebidir. Yemek alışkanlıklarında ufak değişiklikler yapılarak hem dişlerin sağlığı daha iyi korunur hem de ağız kokusu önlenebilir:

-İftardan sonra, yatmadan önce ve sahurdan sonra olmak üzere 3 kere diş fırçalamayı yine ihmal etmeyin.

Ayrıca iftardan önce, gün içinde macun kullanmadan dişlerin fırçalanması orucu bozadan ağız kokusunun hafifetilmesini sağlar.

-Sahurda tatlı yemeyin ya da az miktarda yiyin. Böylece ağız kokusunu azaltırken gün içinde daha az susar ve daha geç acıkırsınız.

-İftarda da sahurda da yavaş ve sindirerek yiyin.

Hızla mideye doldurulan ağır yiyecekler, birikerek daha zor sindirilir. Sindirilmeyen ya da zor sindirilen besinler de gün içinde ağız kokusuna sebep olur.

Besinlerin sindirilmesi sırasında oluşan sıkıntı, mide rahatsızlıklarına yol açarak bir de mide dolayısı ile ağız kokusuna sebep olur. Mide sıkıntıları oluştuğu zaman ağız kokusu ramazan sonrasında da devam eden tedavi gerektiren bir hal alır.

İftar ve sahur arası bol su için. Ramazan ayında da vücudun hala yaklaşık 2lt suya ihtiyacı var. Su içmek nefes kokusunu önlemekte çok büyük bir yardımcıdır.

-İftarı da sahuru da peynir yiyerek tamamlayın.

Peynir sindirim sistemindeki asit ortamı nötralize eder ve korur , dişlere kalsiyum desteği sağlar.

Yemeği peynir yiyerek kapatmayı alışkanlık haline getirirseniz, Ramazan dışında da ağız bakımınıza katkıda bulunmuş olursunuz.

– Ramazan öncesi ağızda oluşan diş eti iltihabı ve çürükler varsa, açlık dolayısı ile bu sıkıntılardan oluşan kokular da artar.

Hemen hemen her yerde söylediği gibi; iftara ılık bir çorba ile başlamak ve diğer yemekler için bir müddet beklemek oldukça mantıklı bir tercih olacaktır.  Böylece hem mideniz hem dişleriniz birden yük altına girmeyecektir.

– Bayramda şeker ve çikolataya birden yüklenmeyin.

Bir ay boyunca hassaslaşan dişler ve sindirim sistemi, ani yükleme ile hasar görecek ve sıkıntılar oluşturacaktır.

Oruçlu iken diş tedavileri yapılabilir mi sorusu ise en çok merak edilen soru..

Diyanet işleri başkanlığının diş tedavisi için yapılan anestezinin orucu bozmadığına dair bir fetvası var:

Sırf diş tedavisi sebebi ile oruç bozulmaz. Tedavinin ağrısız gerçekleşmesi için yapılan enjeksiyonlar da beslenme amacı taşımadığı için orucu bozmazlar.

https://kurul.diyanet.gov.tr/Cevap-Ara/511/dis-tedavisi-yaptirmak-orucu-bozar-mi-

Ancak yapılan tedaviler sırasında boğaza su gider ve bu su yutulur ise oruç bozulabilir. Yine dinayet işleri başkanlığının aynı fetvasında bu konu da belirtimiştir:

Ancak tedavi sırasında yapılan başka işlemler sebebi ile -mesela ağız su ile çalkalanırken- boğaza su, kan veya tedavide kullanılan maddelerden biri kaçarsa oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir.

Diş çekimi işlemi de bu fetvaya dahildir. Dolgu veya kanal tedavisi gibi işlemler de.

Kısaca özetlersek;

Diş tedavisi yaptırmak, diş çekimi yaptırmak, bu işlemler için anestezi (iğne) yapılması orucu bozmaz. Tedavi sırası ve sonrasında su veya kan yutulur ise oruç bozulabilir.

Ancak;

Açlık diş tedavilerinde istemediğimiz tercih etmediğimiz durumdur. Tansiyon düşmesi,mide bulantısı, bayılma gibi durumlara yol açabilir. Normal zamanda da diş tedavileri için hastaların tok gelmesini isteriz.

Özellikle diş çekimi sonrası hastalar yorgunluk hissedebilir. kanal tedavisi ve dolgu sonrası da ” bir süre bir garip hissettim” şeklinde tepkiler alabiliyoruz.

Hastaların kendi rahatı, oruçlarını daha rahat tutabilmeleri için diş tedavilerini yaptırdıkları zaman niyetli olmamalarını tavsiye ediyoruz.