Pages Menu

pendik diş,pendik diş hekimi

Taş Dolgu/ Köpek Balığı Dolgusu

Taş Dolgu/ Köpek Balığı Dolgusu

Dişinizdeki bir çürük;  öyle bir dolgu ile tedavi edilsin ki; kendisini tamir etsin..

Dişinizdeki çürük; öyle bir dolgu ile tedavi edilsin ki; rengi 1 hafta içinde dişinizin rengini alsın..

Dişinizdeki bir çürük;  öyle bir dolgu ile tedavi edilsin ki; daha yerleştiridiği anda ağrınızı dindirsin….

Hayal mi ?

Değil…

Dünya ülkelerinde 15 yılı aşkın bir süredir uygulanan GCP glass fill size yepyeni bir deneyim imkanı sunuyor. Ülkemizde kullanımı 5-6 yıl öncesine dayanan GCP glass fil- köpek balığı dolgusu; dişin kendisini tamir etmesini sağlıyor.

Adında köpek balığı geçiyor diye dolgunun içinde köpek balığı var sanmayın. Dayanıklılığı anlatabilmek için kullanılmış bir isim. Taş dolgu da deniliyor.

Köpek balıklarının dişleri, yüzyıllar sonra bile sahillerde sapasağlam olarak bulunuyor. Hala keskin ve sert olarak hem de..

İşte bu konuyu araştıran Hollandalı araştırmacılar GCP glass fill materyalini ürettiler. Köpek balıklarının dişlerinin temel maddesini araştırdılar ve florür hidroksiapatit bileşenine ulaştılar. Bu materyali dolguda nasıl kullanırız; insanın işine en yararlı hale nasıl getiririz soruları ve çalışmaları başladı. Dolguya florür hidroksi apatit in yanında, sağlamlık ve bio uyumluluğu artırmak için cam silika materyali eklenerek ortaya köpek balığı dişi dolgusu/ taş dolgu olarak anılan GCP glass fill çıktı.

Bu dolgu sayesinde dişimizin hidroksiapatit olan yapısı flor ile güçlenerek florür hidroksiapatite dönüşüyor. dolgu kendi içinde flor salınımı yaparak dişin güçlenmesini ve kendisini tamir etmesini sağlıyor.

Bisfenol a (BPA) içermeyen biberonlar emzikler kaşıklar aranıyor hep çocuklar için. Polimer, monomer vs içermeyen ürünler kullanılsın sağlıkları korunsun deniliyor. Pek çok ülkede bu ürünler yasaklanıyor. Ancak diş dolgularının pek çoğunda polimer, monomer ve BPA içeriği oldukça yoğun olarak kullanılmakta. Bu maddeler dişin kökündeki kanallar yolu ile kana karışabilir. Bu yüzden kompozit dolguların ( beyaz dolgu/ ışınlı dolgu) güvenilirliği artık oldukça ciddi bir şekilde tartışılmaktadır.

Yapılan çalışmalar BPA’nın hormon – bozukluğu karışıklığına ve dolayısıyla diyabet, metabolik veya kardiyovasküler (kalp ve damar) hastalıklara ve hatta astıma neden olduğunu göstermektedir. BPA’nın kilo alımına da katkısı olduğu ve çocuklarda davranış bozukluklarına neden olduğu kanıtlanmıştır.

Amalgam dolguların da içerdiği civa ile alzheimer hastalığının birincil etkeni olduğu görüşü artık gittikçe fazl akabul gören bir gerçektir.

Özellikle çocuklarda önemli…

 

 

İşte köpek balığı dolgusu / GCP Glass fill burada anne babalara ve biz hekimlere içimizi rahatlatacak bir çözüm sunuyor.

Nerede ise tamamen bio uyumlu bir materyalle , çok daha kısa sürede ve kolay bir şekilde çocuk dişlerinde tedavi sağlanabiliyor.

Bazılarınızın aklına; köpek balığı geçiyor, bu dolguyu yaptırmak ne kadar doğru, helal midir gibi sorular gelebilir.. :

Dolgu içerik olarak köpek balığına ait hiç bir şey içermiyor.. Sadece onların dişlerindeki sağlamlığı taklit ederek, bize dişin kendisini yeniden yapmasını sağlama imkanı sunuyor..

Siz de vücudunuz ile çok daha uyumlu, size zarar vermeyen aksine dişinizi tamir eden bir dolgunuz olsun istemez misiniz.. Öyleyse bizimle irtibata geçin..