Pages Menu

pendik diş,pendik diş hekimi

Bir Dişi Hangi Aşamaya Kadar Ağızda Tutabiliriz?

Bir Dişi Hangi Aşamaya Kadar Ağızda Tutabiliriz?

Diş çürüdüğü zaman, ne kadar erken müdahale edilirse o kadar iyidir. Bu yüzden düzenli diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır.

Çürük bir dişe dolgu yapıldı, olmadı kanal tedavisi yapıldı ama hala ağzı ya da şişlik yapıyor. Ne yapalım; çekelim mi apikal rezeksiyon deneyim mi?

Yeni yapılan araştırmalar maalesef  başarısız bir kanal tedavili dişe yapılan cerrahi müdahalenin uzun vadede sanıldığı kadar etkili olmadığını gösterdi.

Bir dişte kanal tedavisi yenilemesi mi çekim mi yapılmalı kararı verilirken düşünülmesi gereken; dişe kanal tedavisi ile yüzde kaç bir başarı şansı verdiğimizdir.

Eğer kanal tedavisini yenilediğimiz zaman dişin 5-10 senelik geleceğinde % 85 ve üzeri bir başarı yüzdesi veremiyorsak, çekilmesi artık daha mantıklı ve tercih edilir bir tedavi planlaması konumundadır.

Burada dişin tedavisinin başarı yüzdesinde sadece köklere yapılan tedavi değil, yapılacak üst yapı da önemlidir. Çok iyi yapılmış bir kanal tedavisinin %100 olabilecek başarısı, yetersiz bir dolgu ya da kaplama yapısı ile % 50 lerin altına düşebilmektedir. Bu yüzden çürük temizliği sonrası dişte kalacak sağlam doku miktarı önemsenmesi gereken bir durumdur.