Pages Menu

pendik diş,pendik diş hekimi

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Çürük, dişi besleyen damarların ve sinirin olduğu en iç tabakaya kadar ulaşmışsa ya da abse oluşturmuşsa, köklerdeki etkilenen dokuların temizlenmesi, dişin sinirinin çıkarılması gerekmektedir. Dişin bu şekilde tedavi edilmesi kanal tedavisidir. Abse oluşumunun seviyesi ya da dişin tedaviye verdiği cevaba göre uzun seanslar alabilen bir tedavi olmakla birlikte, dişin ağızda kalma şansının değerlendirilmesi açısından önemlidir.

Kanal tedavisi, dolgu ya da diş çekimi gibi bölgesel bir uyuşturma ile yapılır. Tedavi esnasında hastada dişin içinde uğraşıldığı hissi belirebilir, hasta dişte kazıma sesi duyabilir ancak son derece ağrısız bir işlemdir.

Kanal tedavisinde öncelikle dolgu işleminde yapıldığı gibi çürük temizlenir, ardından köklerdeki temizlik işlemine geçilir. Köklerde sinirin çıkarılması yeterli değildir.Sinirin içinde yerleştiği kanalların da bakterilerden temizlenmesi, bakterilerin yapısını bozduğu diş dokularının uzaklaştırılması gereklidir. Hassas dokular ve küçük bir alanda çalışılıyor olması işi zorlaştıran bir etken olsa da;son teknoloji, diş yapısına uygun hareket sağlayan özel makineler üretmiş ve bunların kullanılması seans için harcanan süreyi kısaltmış, hasta ve hekim konforunu artırmış, dişin kurtulma şansını da yükseltmiştir.

Kanal tedavisi, dişin, çekilmeden önceki son şansıdır. Dişte çürük ilk fark edildiğinde kontrol altına alınırsa hiç gerek kalmayacak bir tedavi seçeneği olsa da,dişin çekilip o bölgenin boş kalmasından yada ağzın içinde -ister istemez- yabancılık hissedilebilecek bir protez dokusu olmasından önce değerlendirmekten kaçınılmaması gereken bir seçenektir.

Kanal tedavisinin ilk seansı sonrası ağrı, dişin üstüne basınca batma hissi görülebilir. Bunlar geçici durumlardır. Bazen diş abseli olduğunda seans aralarında diş yeniden şişme yapabilir. Bu durumda pansuman sayısı artırılıp aralıklar sıklaştırıldığında hasta rahatlayacaktır. Antibiyotik  tedavisi de gerekebilir  ancak çoğunlukla gerek kalmaz.