Pages Menu

pendik diş,pendik diş hekimi

İmplant Uygulamaları

İmplant Uygulamaları

Dental İmplantlar, eksik olan dişlerin fonksiyonunu ve estetiğini tekrar kazandırmak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen,insan dokusuna uygun, dayanıklı, ileri teknoloji ürünü “titanyumdan” yapılan yapay diş kökleridir.

İmplantlar çok daha düzgün ve doğal bir gülüş, doğal dişe yakın bir estetik, konuşma yeteneği ve etkin çiğneme fonksiyonu sağlarlar.

İmplant tedavisinde her hangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Her yaştaki insan için uygundur. Sadece 18 yaş altındakilerde kemik gelişimi değerlendirilmeli ve gerekirse gelişimin tamamlanması beklenmelidir.

Tek diş eksikliklerinin “implant” ile giderilmesi, köprü ile restore edilmesine göre çok daha koruyucu bir tedavi şeklidir. Köprü protezlerinin yapılabilmesi için sağlıklı dişlerin küçültülerek etrafının kaplanması gerekecektir. Bu durum da kaplama altında kalan dişlerin sağlığının devamlılığının sağlanması açısından özellikle de yetersiz bakım da olduğu zaman sıkıntı oluşturur. Köprünün belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekir ki bu da ayrı bir ekonomik yüktür. Bunun yerine eksik diş veya dişlerin boşluğuna yerleştirilecek dental implantlar sayesinde yandaki dişlerde herhangi bir işleme gerek kalmadan yani sağlıklı dişlere zarar verilmeden tedavi tamamlanabilir.

Ağızda hiç diş kalmamış olsa da kişi yine de sabit dişleri olsun isterse yada bulantı refleksi ve protezin tutuculuğunun yeterli olmaması nedeniyle hareketli protez kullanılamıyorsa, implant destekli hareketli -yarı sabit-sabit  protezler ile fonksiyon esnasında minimum hareketli ya da tam sabit restorasyonlar yapıp kişiye özlediği doğal çiğneme fonksiyonunu gülüşünü ve konuşma yeteneğini büyük ölçüde geri kazandırmak mümkündür.

 

İMPLANTIN  YAPILIŞ AŞAMALARI

 

1-Muayene ve planlama

İmplant yapımının en önemli aşamasıdır muayene ve planlama. Muayene aşamasında detaylı bir ağız içi muayene ile diş etlerinin durumu, alt ve üst çenenin ve dişlerin birbirleriyle ilişkileri gibi durumlar incelenir. Uygulanacak implantların sayısı boyu tipi implantların üstüne yapılacak protezler kararlaştırılır. Yanlış bir planlama başarısız bir protez demektir. Bu aşamada doktorun size sabit protez olmaz ancak hareketli protez yapabilir ya da implant sayısını artırmalıyız gibi tesbitlerini önemsemelisiniz. Klasik radyografilerin yanı sıra komplike vakalarda üç boyutlu tomografi alınarak özel bir cihazda çenenin aynı ölçüde modeli elde edilerek implantların yerleştirileceği bölgeler en az hatayla planlanır.

2-Operasyon

İmplantınçeneye yerleştirilmesi diğer diş tedavileri gibi lokal anestezi ile yapılır. Diş etinde kesi yapılarak uygun aletlerle kemikte implantın yerleştirileceği yuva açılır. İmplant bu yuvaya yine kendisine özel aletler kullanılarak yerleştirilir. İşlem, uygulanacak olan implantların sayısına bağlı olarak 30-60 dakika arasında sürebilir.

Bazı vakalarda çene kemiğinin yeterli olmadığı ve greft dediğimiz -sentetik üretilen hayvandan elde edilen ya da kadavralardan elde edilen,hastada başka bölgede yeterli kemik ve imkan varsa kendisinden elde edilen- doku ilavesinin gerekli olduğu uzun operasyonlarda veya aşırı stresli hastalarda genel anestezi veya sedasyon(rahatlatıcı ilaçlar) altında konforlu bir şekilde operasyon yapılır

3-İyileşme Süresi

İmplant yerleştirildikten sonra, kemikle kaynaşabilmesi için belli bir zaman geçmesi gerekmektedir. Bu süre alt çene için 2-3, üst çene için ise 4-6 aydır. Bu süre içerisinde hastaya geçici bir protez uygulanabilir. İmplant uygulanan hasta yerleştirilen implantların üzerine direk çiğneme yükü vermeden normal beslenmelerini yapabilir.

4- Protezin Yapılışı

İmplantlar için iyileşme süresi tamamlanıp implant çevresi tamamen yeni kemikle dolduktan sonra, implant üzerine protez üst yapısı yerleştirilir. Daha önce planlaması yapılan protez için ölçü alınır. Protez tek bir kron, köprü, parçalı bir protez veya tam protez şeklinde yapılabilir.