Pages Menu

pendik diş,pendik diş hekimi

Sabit Protez(Köprü) Uygulamaları

Sabit Protez(Köprü) Uygulamaları

Diş eksikliklerinde uygulanacak olan protezin seçiminde  eksik diş sayısı ve eksikliğin bulunduğu bölgeye göre karar verilir.

Diş çekimleri sonrası dişler arasında oluşan boşluklar,boşluğun iki yanındaki dişlerden destak alarak doldurulabilir. Buna köprü uygulaması denir.

Köprüler diş olmayan bölgenin iki yanındaki yeterli sayıdaki dişin kaplama malzemesine (porselen,porselen+metal) yer açacak kadar dişin anatomisine uygun olarak küçültülmesi ve eksik dişin yerine koyulması esasına dayanır.Tamamen seramik-porselen,metal destekli porselen yada karşıt çenedeki dişle aradaki mesafe yetersizse tamamen metal kullanılarak yapılabilir.

Tam seramik restorasyonlar,metal destekli restorasyonlardan çok daha estetiktir. Metal destekli porselen kaplamalar ne kadar estetik yapılmaya çalışılsa da, ışık, porselen kaplamanın hemen yüzeyinde geri yansır ve uygulandığı dişin diş etine ışık iletimini engeller. Bu durum doğal dişlere oranla daha yapay bir görünüme ve özelikle ön dişlerin diş eti bölgesinde gölgelenmelere neden olabilir. Özellikle üst  ön dişler gibi estetiğin önemli olduğu dişlerde veya metal alerjisi olan hastalarda altyapısı zirkon olan kaplamalar yapılarak bu sorunlar ortadan kaldırılıp son derece estetik sonuçlar ortaya çıkarılabilir.

 

 

Sabit protezlerde, kron yani tek dişin kaplanması gereken durumlar da olabilir.

*Kanal tedavisi yapılıp zayıflayan dişler

*Yarısından daha fazla madde kaybı olan dişler

*Aşınma nedeni ile boyları kısalan dişler

*Ortodontik tedavi ile çözülemeyen yapı bozukluları olan dişler için kron kaplama yapılması gerekebilir.