Pages Menu

pendik diş,pendik diş hekimi

Diş Dolgusu

Diş Dolgusu

Dişteki çürük erken tespit edilebilmiş, çok derine ilerlememiş ve dişte doku kaybı az ise dolgu yapmak yeterli olacaktır.

Yanlış diş fırçalama, diş sıkma-gıcırdatma gibi alışkanlıklar, hamilelik ya da blumia gibi sık kusma durumları, asitli içeceklerin fazla tüketimi gibi bazı ekstra durumlar sebebiyle dişin dişeti sınırında oluşan aşınmalar sonucu o bölgede  -çürük olmasa da-  dolgu ihtiyacı oluşabilir.

Çürüğün diş dokularını ne kadar etkilediği, dişin yeri gibi birçok faktör, dolgunun kompozit ( beyaz/diş rengi/lazerli dolgu ) ya da amalgam (metal/gümüş/siyah dolgu) olmasını; dolguya destekleyici malzemeler koyulması gerekliliğini belirler. Amalgam ya da kompozit dolgu seçiminde hekime güvenilmesi gereklidir.

Amalgam dolgunun içeriğindeki civa, genel inanışta olduğu gibi vücuda sürekli zarar verecek yapıda değildir. İlk yerleştirildiği ve dolgu değişimi gerektiği durumda sökülmesi esnasında gerekli havalandırma sağlandığı müddetçe dolgu ağızda iken kişinin cıva alerjisi yoksa hiç bir zararı yoktur.

Dolgu yapılırken diş bölgesel olarak uyuşturulur. Çürük temizliği göreceli olarak  rahatsızlık verebilecek bir his olsa bile ağrısız bir işlemdir.

Diş dolgusu sadece oradaki bozulmuş diş dokusunun kaldırılıp yerinin doldurulması olarak algılanmamalıdır. Çürüğün düzgün ve dikkatli bir biçimde temizlenmesi, aynı bölgede yeniden çürük oluşumunu tetikleyebilecek bir bozuk yapı bırakılmaması, dişte ekstra bir doku kaybı ve sinir hasarı oluşturmamaya dikkat edilmesi önemlidir.

Dolgu yerleştirilirken de yan dişlerle gerçek diş ilişkisinin sağlanması, diş eti uyumunun sağlanması, sızdırmazlık sağlanması önemli olduğu gibi, çiğneme yüzeyinin karşıt dişlerle ilişkisi de düzgün sağlanmalıdır.

Ancak yine de “dişe dolgu yapıldı artık tamam bu diş tekrar sıkıntı oluşturmaz düşüncesi”ne kapılıp ağız ve diş temizliği ihmal edilmemeli, her şey diş hekiminden beklenmemelidir. Dolgular ne kadar düzgün yapılırsa yapılsın, kişi ağız bakımına dikkat etmemeye devam ederse, tıpkı kendi dişlerinin çürümesi gibi dolgulu dişin de yeniden çürümesi doğaldır, şaşırılmamalıdır.