Pages Menu

pendik diş,pendik diş hekimi

Kendinizi Korumak Sizin Elinizde

Kendinizi Korumak Sizin Elinizde

Diş hekimliğinde kullanılan malzemelerde de her sektörde olduğu gibi çin malı ürünler bulunmaktadır. Ucuz olmasına rağmen Çin malı diye pek çok üründen kaçarken, dişlerinizde neden ucuza kaçıp sağlığınızda daha ucuz ve kalitesiz malzemelerin kullanılmasına izin veriyorsunuz?

Diş Hekimliğinde Malzeme Kalitesi ve Sağlık

Konuyu canlı örneklerle ele alalım.Örneğin bir diş hekimi Alman malı bir diş çekim setini yaklaşık 1000 tl ye ama ilk kullanımda paslanacak olan Pakistan malı bir çekim setini 200 tl ye alabilir. Bunun karşılığında da diş çekimi için sizden isteyeceği ücret değişecektir. Siz ya daha az ücret ödeyerek paslı olması muhtemel malzemelerle dişinizi çektirmeyi tercih edeceksiniz ya da kalitenin farkını ödeyeceksiniz..

İmplantlar için konuşulursa, piyasada hekime maliyeti 200 tl olan implant da var 1000tl olan implant da. ama tabii ki kaliteleri farklı. Düşük kalite bir implant kullanarak uzun dönemde implant kaybı, çene iltihabı, çenenin o bölgesinin tamamen kaybedilmesi gibi riskler var.
Dolgular için de kalite kalite dolgular ve dolgu yapıştırıcıları var. Ucuz ve kalitesi malzemeler çok kısa sürede düşme ihtimali olan dolgulardır. Düşmeseler bile dişle uyumları kötü olduğu için mikro aralıklardan bakteriler için geçiş alanı ve dolgu altında yeniden çürük oluşturma riski taşırlar. Bu da ucuzuna kaçayım derken aynı dolguya tekrar para vermek zorunda kalmanız ya da dişinizin hiç yoktan kanal tedavisine gitmesine demektir.
Elbette piyasada ucuz malzeme kullanıp yüksek ücretler isteyen hekimler olduğu gibi, kaliteli malzeme ile daha makul ücret isteyen hekimler de vardır. Ya da malzemem kaliteli diyerek çok fahiş fiyatlara çalışan hekimler de vardır. Ancak genel eğilim olarak “ucuza kaliteli mal” anlayışı diş hekimliği sektörü içim maalesef pek de geçerli olmayan bir durumdur.

Tercih tabii ki yine de sizin. Ama unutmayın, Henry Ford’un bir sözü var:
    Ucuz mal alacak kadar zengin değilim..