Pages Menu

pendik diş,pendik diş hekimi

Sterilizasyon

Sterilizasyon

Sterilizasyon herhangi bir nesnenin veya cismin hastalık yapıcı mikroorganizmalardan tamamıyla arındırılması işlemidir.
Günümüzde pek çok bulaşıcı hastalığın diş hekimi muayenesi,hastanelerde yapılan işlemler ve kuaförler yoluyla yayıldığı bilinmektedir.

Muayenehanemizde  sterilizasyon en öncelikli ve kesinlikle taviz verilmeyen bir işlemdir.

Muayenehanemizde Sterilizasyon için yapılan işlemler

Hijyenik ve temiz bir ortamda tedavi, hem hastalarımızın hemde çalışanlarımızın sağlığı açısından çok önemlidir.

Muayenehanemizde her hastamızın tedavi ve kontrollerinde tek kullanımlık (disposable) ürünler tercih edilmektedir.

Hekim ve asistanları tarafından kullanılan koruyucu maske ve lateks eldivenler tek kullanımlıktır, her hastada değiştirilir.

Muayenehanemizdeki enjektörler, iğneler, hastaların ağzını çalkaladıkları plastik bardaklar tek kullanımlıktır. İşlem bittiğinde atılır.

Anestezik solüsyonlar, tedavi sırasında ağızdaki kan ve tükürüğü emen alet uçları başta olmak üzere irili ufaklı birçok malzeme tek bir hastada kullanılır ve sonra da atılır. Her hasta için tek kullanımlık koruyucu önlükler kullanılır.

Kliniğimizin girişinde galoş kullanılmasının amacı dış ortamdaki mikropların tedavi ortamına taşınmasını engellemektir.

Hasta koltukları, tüm ünit yüzeyi, ünitin üzerinde bulunan tüm aygıtlar, her hastadan sonra dezenfektan solusyonları ile silinerek temizlenir, baş kısmındaki koruyucu örtü yenisiyle değiştirilir.

Tedavilerde kullandığımız tüm aletler yüksek ısı yardımıyla sterilize edilir. Bu işlem için yüksek ısı veren Otoklav(Basınçlı Hava Sterilizatörü) kullanılmaktadır. Otoklav ile daha hızlı, daha fazla ve daha güvenilir sterilizasyon sağlandığı tüm dünya tarafından bilinen bir gerçektir.

Tedavi bittikten sonra, kullanılan tüm aletler dezenfekte edici solüsyonların bulunduğu küvetlerde belli bir süre bekletilir, özel deterjanlarla yıkandıktan sonra, ultrasonik yıkama işleminden de geçirilir. Sonra iyi bir şekilde kurulanır ve paketleme aşamasına geçilir. Paketleme işleminden sonra aletler otoklava yerleştirilir. Otoklavda sterilizasyon işlemi tamamlandıktan sonra steril paketli olarak saklanır.Paketlenmiş steril aletler, tedavide ihtiyaç duyulduğu zaman hastanın yanında açılır ve kullanılır.

Bir diş hekimi olarak olarak sorumluluğumuz, sanki kendimiz ya da ailemizden birisi tedavi görüyormuş gibi tüm sterilizasyon kurallarına uymak, hastalarımızı olası hastalık risklerinden uzak tutmak ve güvenli bir ortamda sağlık hizmeti vermektir.