Pages Menu

pendik diş,pendik diş hekimi

Şeffaf Plak Sistemleri

Şeffaf Plak Sistemleri

Klasik tel tedavisinin yerini şeffaf plaklar hızla alıyor. Muhteşem rahatlık, estetik ve konfor tabi ki tercih ediliyor. Peki hangi şeffaf plak sistemini tercih edelim?Şu anda ülkemizde en fazla tercih edilen iki şeffaf plak sistemi eCligner ve invisalign.

Ecligner kore ürünü. Taewon Kim tarafından yürütülen bir sistem. Ecligner da plaklar her hafta değişiyor. 3 haftalık her bir dönem, 1step olarak geçiyor. Hekim hastayı her stepte yani 3 haftada 1 görmek istiyor.

Invisalign Amerikan ürünü.Invisalign da plaklar 14 gün kullanılıyor. Hekim hastayı 2 haftada 1 görmek istiyor.

Her iki şeffaf plak sisteminde de ağızdan alınan ölçüler bilgisayara aktarılıyor. Alanında uzmanlar tarafından bilgisayar destekli bir tedavi planı hazırlanıyor. Tedavi kaç hafta sürecek, bittiği zaman dişler nasıl bir durumda olacak, daha ölçü alımında belirlenmiş oluyor.

Şeffaf plaklarla ortodontik tedavi planı hazırlanırken hastanın kemik durumu, dişlerin direnci vs gibi bilinemeyen etkenler de var. Ne kadar her şey en iyi şekilde hesaplanmış olsa da, bazen tedavi devam derken yeniden ölçü alarak yeni tedavi planı ve plak hazırlanması gerekebilir. Bu ihtimal bütün ortodontik tedaviler için geçerlidir.

Yeni bir tedavi planı hazırlanması durumunda, kore ürünü eCligner hazırlanacak her yeni plak için yeni bir ücret belirlemiştir. Bu ücret bazen başta alınan ücrete yaklaşabilir, bazen çok cüzi miktarlarda kalabilir. Invisalign 3 sefer tedavinin ortasında 6 sefere kadar yeni tedavi planı ve plaklar için ekstra ücret talep etmemektedir.

Ecligner şeffaf plak sisteminde plaklar dişlere ve damağa kendisi tutunur. Invisalign da,işlevi artırmak için diş yüzeylerinde kompozit dolgu malzemesinden ankraj alanları oluşturulmaktadır . Bu malzeme yakından bakıldığı zaman fark edilebilir, plaklar ağızda olmadığı zaman dudaklar ve dil hissedebilir. Tedavi sonunda dişlere herhangi bir zarar vermeden temizlenir.

eCligner veya invisalign, hangi şeffaf plak sisteminin seçileceği biraz hastanın tercihlerine biraz vakaya bağlıdır. Ancak her durumda, her iki sistem de klasik braketli sistemden kesinlikle çok daha konforludur.