Pages Menu

pendik diş,pendik diş hekimi

Çocuklarda Diş Sağlığı – Biberon Çürükleri

Çocuklarda Diş Sağlığı – Biberon Çürükleri

Çocuklarda ilk süt dişleri aşağı yukarı 6-8 aylıkken sürerler. 2,5-3 yaşında çocuklarda 20 adet süt dişi vardır.

Süt dişlerinin görevi; çocuğun beslenmesinin, konuşmasının, görüntüsünün düzgün olmasını sağlamak, kalıcı dişlerin yerini korumak ve sürerken onlara rehberlik etmektir.
Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk ve rehberlik ortadan kalkmaktadır. Süt dişlerinin erken kaybedilmesi çene yapısını ve diş dizimini bozar.

Ayrıca çocuk rahat çiğneyemediği için beslenmesi ve gelişimi etkilenebilir. Bu nedenle süt dişleri değişme zamanına kadar çürüksüz olarak korunmalı,çürük varsa mutlaka tedavi ettirilmelidir.

Bebeklerde süt dişlerinin sürmesi sırasında genelde salya akıntısı, iştahsızlık, huzursuzluk, uykusuzluk, ishal, ateş, çene veya yüzde kızarıklık,kulak ağrısı, hafif öksürük gibi sıkıntılar yaşanabilir. Bu sıkıntılar dişler sürmeden 2-3 ay önce başlayabilir. Hangi sıkıntıların ne yoğunlukta yaşanacağı konusu çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Bu dönemde dişlerini kaşıyabileceği bir şeyler vermek en doğrusudur. Çok gerekli ise doktor önerisiyle ilaç verilebilir.

Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle kolay ve hızlı çürümeye yatkınlardır. “Nasıl olsa yerine yenileri gelecek” diye düşünülmemelidir.

Süt dişleri 6-7 yaşında değişmeye başlar. 6-13 yaş arası karışık dişlenme dönemidir. Bundan sonra süt dişleri yerini kalıcı dişlere bırakır. 6 yaş civarında süt dişlerinin en arkasından alt-üst çenede, sağ-sol dalmak üzere dört adet 1. büyük azı dişleri (6 yaş dişleri) çıkar. Çok erken yaşta çıktıkları için süt dişleri ile karıştırılabilir. Halbuki ömür boyu ağızda kalan ve çiğnemenin merkezi olan ilk kalıcı dişlerdir. Bunların korunması gereklidir. Bu dişleri korumak için fissür örtücü denilen dişi çürüğe karşı koruyan uygulamalar yapılması faydalıdır.

BİBERON ÇÜRÜKLERİ

Bebek beslenmesinde en önemli besin olan anne sütü ya da inek sütü doğal olarak şeker içerir. Gece yatmadan önce ya da uyku sırasında bebek anne sütü ya da biberon emerse süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir.

Bebeğinize gece son beslenmesinde şekerli gıdalar vermeyin.

Biberonla uyumaktan vazgeçmiyorsa uyurken biberonda sadece su olsun. Şekerli su ,mama yada sütün gece boyunca ağızda kalması sürmüş yada sürecek olan dişler için çürük riski olduğu gibi pamukçuk oluşumuna da zemin hazırlamaktadır.

Biberonla süt içirdikten sonra ağız temizliği için su içirin. Bir parça peynir verin.

Emziği kesinlikle şekere, bala, pekmeze batırmayın.

Günümüzde ticari olarak, flor içermeyen çocuk diş macunları eczanelerde satılmaktadır (First teeth ve R.O.C.S) Bu macunlar 6.aydan itibaren kullanılmaya başlanılmalı, 3 yaşından sonra 500 ppm flor içeren çocuk macunlarına geçilmelidir, flor içeren macunlarda miktar mercimek tanesi kadar olmalıdır. 6-7 yaşlarından sonra erişkin macunlarını kullandırabiliriz tabii miktar yine çok fazla olmamalıdır. Bizler yetişkin macunlarına 13 yaş sonrası bütün daimi dişler çıktıktan sonraki zamanı öneriyoruz.Hiç bir şey yapılmıyorsa bile en azından İlk dişlerin sürmeye başlamasıyla gece ve sabah beslenmeleri sonrası temiz, ıslak bir tülbent ile dişlerini silerek temizleyin.

Beslenme sırasında bebeğinizin kaşığını ağzınıza almayın, lokmaları ağzınızdan çıkarıp bebeğe vermeyin.Sizin ağzınızdaki bakterileri, zararlı bütün mikroorganizmaları bebeğinize kendi elinizle vermiş olursunuz.

Biberonun yanı sıra emziklerin ağlayan bebekleri susturmak amacıyla bal, pekmez, reçel gibi tatlandırıcılara batırılarak verilmesi de biberon çürüklerinin başka bir nedenidir.

Bunun yanı sıra, dişler sürdükten sonra oyalanmak amacıyla bebeğin eline verilen karbonhidratlı-şekerli gıdalar da diş çürüklerine neden olur. Çocuğu bu tür gıdaların yerine elma, havuç gibi besin değeri yüksek; diş temizliğine yardımcı gıdalara yönlendirmek gerekir.

Biberon çürüğü görülen dişler tedavi edilmezse ağrı yapar ve iltihaplanır. İltihaplı ya da ağrıyan dişler bebeğin huzursuzlanmasına ve beslenme düzeninin bozulmasına neden olur. İltihap alttan gelecek kalıcı dişler de etkileyip şekillerinin bozuk olmasına yol açar. Bu dişler çekilmek zorunda kalırsa çocukta konuşma problemleri ortaya çıkabilir.