Pages Menu

pendik diş,pendik diş hekimi

Merak Ettikleriniz

Merak Ettikleriniz

S: Diş etlerim güldüğüm zaman çok fazla gözüküyor, ne yapılabilir?

Y: Dişler ve diş etlerinin durumu yeterli ise, diş etlerinin boyları kısaltılabilir.(gingivektomi/ gingivoplasti) Lazer kullanılarak yapıldığı zaman çok daha çabuk ve kanamasız biten bu işlem lokal anestezi ile acısız ve 30-60 dakika arası sürecek bir operasyondur.

S: Diş etlerim pembe değil, morluklar kahverengilikler ya da siyahlıklar var?

Y: Diş etlerindeki bu renklenmeler başka sebeplerde de olabilse de çoğunlukla sigaradan kaynaklanmaktadır. Güneş yanığı sonrası derinin incecik soyulması gibi diş etleri üzerinden lazer ile ince bir soyma yapılarak (pigmentasyon tedavisi) renk düzeltilebilmektedir.

S: Yemekler dişlerimin arasına kaçıyor kürdanla temizliyorum.olur mu?

Y: Kürdan diş etlerinize zarar verir, geri çekilmelere neden olur. Bu da zamanla dişi tutan kemiklerde erimeye, dişler arasında çürüklere sebep olur. Dişi temizlediğinizi sanarak aslında dişinizi yavaş yavaş kaybedersiniz.Kürdan yerine diş ipi ya da aralık fazla ise ara yüz fırçası kullanmalısınız.

S: Diş ipi kulllanmak diş etlerine zarar verir mi?

Y: Hayır aksine doğru kullanılan bir diş ipi diş etlerinin çekilmesini önler. Dişlerin daha beyaz gözükmesini sağlar, ağız kokusunda önemli ölçüde azalma sağlar, diş çürüklerinden korur.

S: Diş taşlarını bir kere temizletince hep temizletmek mi gerekli?

Y: Diş taşı oluştuğu zaman mutlaka temizlenmelidir. Bunun daha önce temizlik yapılmış ya da yapılmamış olması ile alakası yoktur. Diş taşları çürüklere ve dişlerin sallanmasına sebep olur. Bu yüzden diş taşı temizliği gereklidir.

S: Diş taşları bir kere temizlenince yenisi hemen oluşur mu?

Y: Diş taşının oluşmaya başlaması için dişlerinizi 2 gün fırçalamamış olmak yeterlidir. Bunun diş taşı temizliği yapılmış olması ile ilgisi yoktur. Hiş diş taşı temizliği yapılmamış bir ağızda da her gün diş taşları artmaktadır. Temizlik sonrası dişlerin beyaz haline alışan göz yeni bir kirlenmeyi fark edebilmekte bu yüzden de önceden de oluşmakta olan diş taşları sanki artmış gibi algılanmaktadır. Önceden sararmış ve zaten taşlı olan ağızda yeni oluşumlar fark edilmez. Ancak temizlenmiş br ağızda daha kolay fark edilir. Bu aslında iyi bir şeydir çünkü oluşan diş taşlarını fark eden kişi temizletirse dişlerini ve diş etlerini korumuş olur.

S: Diş taşı önlenebilir mi?

Y: Evet. Günde en az 3 kere diş fırçalamak, her gün diş ipi kullanmak, alkolsüz florlu gargalarla ağız bakımı desteklemek ve ara öğünlerde şekerli yapışkan gıdalar yerine meyve sebze ya da lifli gıdalar tercih edilerek yeni diş taşı oluşumu önemli ölçüde azaltılabilmektedir.

S: Tuzlu suyla gargara her derde deva sürekli yapalım mı?

Y: Tuzlu ve karbonatlı suyla gargara yapmak pek çok ağız içi yaranın iyileşmesine yardım eder ancak en güzeli önce bu yaraların sebebinin bulunmasıdır. Belki başka ilaçlar gerekebilir.

S: İmplant kanser yapar mı?

Y: Saf titanyumdan yapılmış kaliteli bir implant kanser yapmaz. Ancak kalitesiz implant, bir kaç sene içinde yerinden çıkabilir, kemiği eritebilir, ağız kanserine sebep olabilir. Bu yüzden kullanılacak implantın kalitesi çok önemlidir.

S: Yerli implantlarla çok ucuza implant yapılacakmış?

Y: Yerli implant kullanımı elbette gümrük aracı vs masrafı azaldığı için daha ekonomik olacaktır. Ancak; yerli ürünlerde de kaliteli bir ürün kullanımı tercih edildiği zaman, bedavaya yakın bir maliyet beklenmemelidir. Sağlık için bir miktar fedakarlık gerekmektedir.

S: Dişlerimin hepsini çektirip protez yapsam daha rahat ederim.

Y: Dişlerin tedavileri sırasında bazen sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bunlar doğaldır. Bütün dişler  çekilip protez yapıldığında onu kullanmak o kadar kolay ve konforlu olmamaktadır.

S: Ağzımda hiç diş yok, takma diş kullanmak istemiyorum.

Y: İmplant uygulamasının mümkün olmadığı vaka sayısı artık oldukça azalmıştır. Ancak implant uygulanarak sabit bir protez yapılabilmesi için oldukça iyi bir kemik yapısı, yanak ve dudak desteği,kasların yapılar vs gibi pek çok faktör bulunmaktadır. İmplantlar kullanılarak konforunuz mutlaka artacaktır ancak diş hekiminize muayene olmadan hayaller kurmamanız çok daha yerinde olacaktır.

S: Diş hekimliğinde lazer nasıl kullanılır?

Y: Lazer mikropların temizlenmesinde oldukça faydalıdır. Kanal tedavisinde, dolgu yapımı sırasında, ya da bir ameliyatta kullanıldığı zaman iyileşmeyi oldukça hızlandırmaktadır. Diş etinin kesilmesi gereken durumlarda neşter erine lazer kullanımı daha az kanama, operasyon sonrası daha az ağrı ve daha hızlı iyileşmeye sebep olmaktadır.

S: Diş beyazlatma zararlı mıdır? Satılan beyazlatma ürünleri kullanılabilir mi?

Y: Diş hekimi kontrolündeki renklenmenin sebebi bilinerek yapılan bir diş beyazlatma dişlere 1 bardak koladan daha az zarar verir. Ancak beyazlatma tozları, satılan beyazlatma ürünleri dişlerde kıza vadeve beyazlama yapsa da dişlerde çürük riskini artırmaktadır.