Pages Menu

pendik diş,pendik diş hekimi

Küresel Isınma ve Dünyamız

Küresel Isınma ve Dünyamız

Birer dünyalı olarak her birimiz gezegenimizin geleceğinden sorumluyuz..

Küresel Isınma Nedir?

19.yüzyıldan başlayarak dünya atmosferinin ve okyanusların ortalama sıcaklığının sürekli şekilde yükselmesine “Küresel Isınma” denir.20.yüzyılın başından itibaren yeryüzü sıcaklığı ortalama 0,8 derece artmıştır ki bu artışın üçte ikisi 1980 sonrası gerçekleşmiştir. İklim sistemimizdeki ısınma çok açıktır ve bilim adamlarının yüzde doksanı bunun sebebi olarak fosil yakıtlarının yakımı sonucu oluşan sera gazlarına bağlamaktadır.

Güneşin Küresel Isınmada Etkisi
Güneşten meydana gelen güneş rüzgarları ve ısı değişimleri 1978 yılından beri uydular tarafından ölçülmektedir.Bu ölçümler göstermektedir ki 1978 yılından beri güneşten yeryüzüne ulaşan sıcaklıkta bir değişiklik olmamıştır.1978 yılından sonraki otuz yıllık dönemde volkanik aktivite ile birlikte iklimde soğumaya neden olmuştur.Bilinen aksine kürsel ısınmada solar aktivitenin etkisi yoktur.

Küresel Isınmanın Etkileri

Sıcaklığın artmasının bazı etkileri hali hazırda görülmektedir.

1.Dünya çapında, özellikle kutuplarda buzullar erimektedir.Batı Antarktika’yı, buz denizini ve buzul dağlarını kaplayan buzlar bunlara dahildir.
2.Araştırmacı Bill Fraser Antarktika’daki Adele penguenlerinin sayılarının 30 yılda 32bin çiftten 11bin çifte gerilediğini izlemiştir.
3.Deniz seviyesi son yüzyılda hızla yükselmektedir.
4.Bazı kelebekler, tilkiler ve alp bitkileri daha soğuk bölgeler olan kuzeye ve yüksek bölgelere göç etmiştir.
5. Yağışlar dünya çapında ortalamanın üstüne çıkmıştır.
6.Alaska’da 20 yıllık sıcak yazlar nedeni ile Ladin kabuklu böcekleri sayısında patlama yaşanmıştır.Bu böcekler 4 milyon ar ladin ağacını yok etmiştir.

Küresel ısınmanın devam etmesi durumunda karşılacağımız sorunlar

1.Bu yüzyılın sonunda deniz seviyelerinin 18-59 cm arasında artması ve kutuplardaki buzun 10-20 cm arasında erimesi beklenmektedir.
2.Kasırgalar ve hortumlar daha güçlü olacaktır.
3.Yaşamı başkasına bağlı türler birbirleri ile uyumunu kaybedecektir.Örneğin polen toplayıcı böcekler hazır olmadan bitkiler polenlerini saçacaktır.
4.Seller ve kuraklıklar yaygınlaşacaktır. Etiopyadaki yere düşen su miktarı–hali hazırda kurumaya başlamıştır- 50 yıl içinde %10 daha kuruyacaktır.
5.Sivri sinekler tarafından yayılan sıtma gibi hastalıklar yaygınlaşacaktır.

Su Sorunları

1)Su kıtlığı yağış alan yada taze su bulunan alanlarda bile ortaya çıkmaktadır.Toplumlarda suyun nasıl depolandığı,kullanıldığı,dağıtıldığı ve suyun kalitesi, evlerin tarlarının ve endüstriler için ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ile yakından ilgilidir.
2)Su kıtlığı yeryüzünden her kıtada üç kişiden bir kişiyi etkilemektedir.Kentleşme,endüstride ve günlük hayatta kullanım,nüfusun artması ile durum daha kötüye gitmektedir.
3)Su kıtlığı insanları güvenilir olmayan kaynaklardan su içmeye zorlamaktadır.Aynı zamanda bu insanların yıkanamadıkları, elbiseleri ve evlerini düzgün bir şekilde temizleyemedikleri anlamına geliyor.
4) Düşük su kalitesi kolera gibi ishalli hastalıkların, dizanterinin,tifo gibi enfeksiyon riskinin artmasına neden oluyor.
5. Su kıtlığı insanları suları evde depolamaya zorluyor. Bu günlük kullanımadaki suyun kontamine olmasına, humma, sıtma gibi hastalıkları taşıyan sivri sineklerin yerleşmesine neden oluyor.
6. Su, hayatı devam ettirebilmek için temel bir kaynaktır.Hükümetler ve organizasyonlar insanlara yeterli su kaynağını sağlamayı temel hedef edinmelidir.

Gezegenimizi nasıl kurtaralım?

1. Işıkları kapatın

Kimsenin olmadığı bir odayı terk ederken ışıkları kapatın. Mümkün olduğunca perdeleri açık tutarak yapay ışıklar yerine gün ışığından faydalanın. Elektrik tasarrufu kürsel ısınmayı da önler.

2.Kendi torbanı taşı

Alışverişe çıktığınızda çantanıza bir bez poşet koyun. Kasaya geldiğinizde yeni naylon poşetleri kullanmak yerine kendi poşetinizi kullanın. Böylece fazladan poşet ve plastik kullanımı önlemiş olursunuz.

3.Bisiklet kullanın

Bisiklet sürmek ücretsiz, eğlenceli ve egzersiz yapmak için harika bir yol. Üstelik araba kullanmak gibi çevreye zararlı da değil. Arabanızın anahtarını her elinize aldığınızda, bunun yerine bisiklete binmeyi düşünün. Bir bisikletiniz yoksa,en azından kısa mesafeleri araba ile gitmek yerine yürümeyi düşünün.müzik dinleyerek yürüyüşünüzü daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

4.Geri dönüşümlü bir su şişesi edinin

Plastik şişeler çok nadir geri dönüştürülebilmekte ve içlerindeki su musluk suyundan çok farklı değil. Bunun yerine geri dönüşebilir özellikte bir şişe kullanın ve onu kendiniz sürekli tekrar tekrar doldurun.

5.Elektronik aletleri kapatın&fişini çekin

Gece bilgisayarınızla işiniz bittiğinde tamamen kapatın ve fişini çekin. Evinizdeki bütün elektrikli aletlerinizi işiniz bittiği zaman fişten çekme alışkanlığı edinin. Fişe takılı olduklarında makineler kapalı olsalar bile elektrik harcarlar.

6.Daha az et yiyin

Et üretiminde sebze ürünlerine göre 5 kat daha fazla su kullanılır ve çok fazla zararlı kimyasalların suyumuza karışmasına sebep olur. Tamamen et yemeyi bırakmak zorunda değilsiniz tabii ki, ancak sebzeli sandviçleri ya da közde peynir de yemeyi deneyin.

7.Musluğu kapatın

Diş fırçalarken musluğu açık bıraktığınız her dakika 2 galon su harcıyorsunuz. Nasıl büyük bir israf! Diş fırçalarken musluğu kapalı tuttuğunuzda dünya size teşekkür edecek.

8.Arkadaşlarınızı uyarın
Bir arkadaşını metal bir kutuyu geri dönüşüm kutusuna ya da en azından çöpe atmak yerine etrafa atarken görürseniz, ışıkları açık bıraktığını görürsen onu uyarın. Bir başkasının yeşili koruma konusundaki tutumunu değiştirebilirseniz, sadece kendin çabalamanıza göre 2 kat daha fazla çalışmış olacaksınız.

9. Tasarruf edin, yeniden kullanın, geri dönüşüme katkı sağlayın

Tek kullanımlık ürünler yerine yeniden kullanılabilen ürünler kullanmayı tercih ederek israfı önlemeyi bir parçan yapın. Ekonomik paketlerle daha fazla ürün almak yerine daha küçük paketler kullanmak israfı azaltmaya yardım edecektir. Ulaştırabildiğiniz kadar kağıt, cam, plastik, metali geri dönüşüme katın. Eğer okulunuzda çalıştığınız yerde ya da yaşadığın çevrede geri dönüşüm projeleri yoksa, başlatılmasını isteyin. Sadece kendi evinizdeki israfı önleyerek yıllık karbondioksit miktarını 2400 birim azaltabilirsiniz.

10. Daha az sıcak ve havalandırma-klima kullanın

Duvarlara ve çatıya yalıtım uygulamak, kapılara ve camlara izolasyon yapmak,evinizi ısıtmak ya da soğutmak için harcayacağınız enerjiyi azaltarak ısınma maliyetinizi %25′ten daha fazla azaltacaktır.
Gece uyurken ya da gün içinde evde değilken klima ya da kombinizi kısın ve oda sıcaklığını her zaman sabit tutun. Termostatınızı kış mevsiminde 2 derece düşük yaz mevsiminde 2 derece yüksek sıcaklığa ayarlamak her yıl dünyayı 2000 birim karbondioksitten korur.

11. Tasarruflu ışık kullanın

Klasik sarı ışıkları tasarruflu lambalarla değiştirmek çok zor bir işlem değil. Tasarruflu lambalar klasik lambalara göre 10 kat daha uzun ömürlü, 2/3 daha az enerji harcar vs %70 daha az ısı yayar.
ABD de her aile tek bir klasik lambayı tasarruflu ampul ile değiştirmiş olsa, 90 milyon birim sera gazı ortadan kalkacak,bu 7.5 milyon arabanın sebep olduğu sera gazı miktarı demek.

12. Enerji verimli ürünler kullanın

Yeni bir araba alacağınız zaman, daha az harcayanı tercih edin. Ev için üretilen makinalarda enerji verimli çeşitler sunmakta.
Aldığınız ürünlerin özellikle geri dönüşümsüz plastiklerle gereksiz yere fazladan paketlenmesini önleyin.Evinizdeki atıkları %10 azaltarak yıllık 1200 birim karbondioksitten dünyayı koruyabilirsiniz.

13. Daha az sıcak su kullanın

Daha az sıcak su harcayıp yılda 350 birim daha az karbondioksit oluşturmak için düşük akımlı bir duş balığı alın. Kullandığınız sıcak su ve sebep olduğu enerji harcamasını azaltmak için kıyafetlerinizi ılık ya da soğuk suda yıkayın. Tek başına bu değişiklik yıllık 500 birim karbondioksit tasarrufu ile evde sebep olunanların en yükseği. Bulaşık makinenizde enerji tasarrufu ayarını kullanın ve tabaklarınızın hava ile kendileri kurumasına izin verin.

14. Bir ağaç dikin

Bitki dikmek için gerekli aletleriniz varsa, hemen kazmaya başlayın.fotosentez sırasında ağaçlar ve diğer bitkiler karbondioksit emer ve oksijen açığa çıkarırlar.Onlar dünya üzerindeki atmosfer dengesinin tamamlayıcı parçaları. Ancak trafik, fabrikalar ve diğer insanların sebep olduğu karbondioksiti temizleyebilmek için sayıları oldukça az.Tek bir ağaç yaşamı boyunca 1 ton karbondioksiti yok etmektedir.

15. Hayvanları tehlikeye atmayın

Kaplumbağa kabuğu, mercan, sürüngenler ya da fil dişinden yapılmış objeler ya da hayvanlardan elde edilen kıyafetler almayın. Bunların hepsi tehlikeye atılmış hayvan ya da bitkilerden elde ediliyor.

16. Buzdolabının kapısını kapalı tutun

Buzdolabının kapağını ne yemek istediğinize karar verdikten sonra açın karar verirken değil

17. Tuvaletinize bir şişe koyun

Litrelik bir plastik şişeyi su doldurun ve kapağını sıkıca kapatın sonra tuvaletinizin su deposunun yanına/arkasına/üstüne koyun. Ortalama tuvalet kullanımları süresince her sifon çekişte 3-7 galon su harcanmaktadır. Şişe bu suyun bir kısmının yerini alacak ve her seferinde tuvaletiniz ½ ya da 1 galon daha az su harcayacaktır.

18. Açık renk bir araba alın

Renkli camlı açık renk arabaların daha az havalandırma-soğutma ihtiyacı olur.

19. Duş alın

Akıllıca bir tercih yapın: küveti doldurmak 36 galon duş almak 3-5 galon su harcar.

20. Bahçeyi doğru zamanda sulayın

Bahçenizi sulayacaksanız bunu suyun çabuk buharlaşmayacağı zamanda sabah ya da akşam yapın.

21. Lastiklerinizi şişirin

Aracınızın lastiklerini, basıncı yakıt tasarrufu ve lastik ömrünün uzaması için uygun olacak şekilde şişirin.

22. Kıyafetlerinizi atmayın

Size küçük gelen ya da artık istemediğiniz kıyafetleriniz atmak yerine ihtiyacı olan birisine verin. Böyle birisini bulamazsanız yardım kuruluşlarına verin. Karşılığında para istiyorsanız ikinci el alım satım yapan yerler bulun.

23. Kağıdın iki tarafını da kullanın

Bir tarafını kullandığınız bir kağıdı, daha sonra ufak notlar almak için kullanabilirsiniz. Bu şekilde israf etmediğiniz bir kağıtla bir ağacı kurtarmış olacaksınız.

24. Buzdolabınızı doğru sıcaklığa ayarlayın

Soğutucu ya da dondurucu kısmı fazla soğuk ayarda tutmaktan sakının.Uzmanlar taze yiyecek için gerekli sıcaklığı 3.5 ° C , dondurucular için -15°C olarak belirlemiştir.

25.Isı çıkışlarınızı kapatın

Sizin olmadığınız odalarınızın soğumasına gerek yok. Kullanmadığınız odaların peteklerini kapatın. Bu size hem enerji tasarrufu hem para tasarrufu sağlayacaktır. Petekleri kapattığınız odada sıcaklık sensörü olmadığından emin olun.

26. Yerli malı kullanın

Kullandığımız pek çok ürün millerce öteden gemilerle yada uçaklarla taşınıyor.Bu sadece çevreyi kirletmekle kalmıyor bu ürünler için çok daha fazla para ödüyoruz.Ancak bu ürün yollardan gelirken yaşam savaşı veriyor ve pek çok besinini kaybediyoruz.

27. Her zamankinden daha az kullanın

Her gün kullandığınız ürün miktarının yarını kullanmayı deneyin. Evde kullanılanların çoğu sadece yarısını kullandığınız zaman bile yeterli olacaktır.Örneğin şampuan,deterjan vs ile başlayabilirsiniz.

28. Arabanızın motorunu durdurun

Arabanızla 45 saniyeden daha fazla durmanız gereken bir mola verdiyseniz, motoru kapatıp tekrar çalıştırmak beklemekten daha az enerji harcar.

29. Bilgisayarınızı pili bitince sarja takın

Diz üstü bilgisayarınızın şarjını tamamen doldurun ve fişini çekip yeniden sarjının bitmesine izin verin. Bu şekilde oldukça fazla enerji tasarrufu sağlarsınız.

30. Gülümseyin ve her biri için güzel sözler söyleyin

Eğer her gün bunu yaparsanız, sizin ve gün içinde karşılaştığınız herkesin gözlerinizden dünyaya ışık saçılır. :)