Pages Menu

pendik diş,pendik diş hekimi

Diş Tedavi Ücretleri Neden Değişkendir?

Diş Tedavi Ücretleri Neden Değişkendir?

Diş tedavilerinde ücretler hastalar için en çok kafa karıştıran noktalardan biridir.Çoğu zaman tedavi tercihlerinde ekonomik nedenler belirleyici faktör olabilmektedir.Konu sağlık olduğunda yapılan bu maddi hesaplamaların, sağlığımızı ciddi tehlikeler ile karşı karşıya bıraktığını belirtmek gerekir.

Kanal Tedavisi Ücreti :

Dişlerin hepsi aynı yapıda değildir. Ön dişler tek köklü iken arka dişler 3 ya da 4 köklü olabilmektedir. Dişin her kökü içinden en az 1 bazen 2 sinir dalı geçer. Kanal tedavisinde bu sinir dallarının geçtiği yollar yani kallanr temizlenir. Dişin kanal sayısı arttıkça kanal tedavisi ücreti de artar. Dişin durumu kötü olduğunda, pansuman sayısının artması gerektiği durumlarda, farklı ilaçlar kullanılması gerektiği durumlarda da fiyat yükselecektir….

Dolgu Ücreti:

Dişteki çürük sadece tek bir yüzeyi ilgilendiriyor olabildiği gibi, tamamını kaplamış da olabilmektedir. Sadece ufak bir boşluğu doldurmakla baştan bir diş yapmak elbetteki aynı ücrette olmayacaktır. Dişin sağlamlaştırılabilmesi için fiber desteği,pin gibi ekstra uygulamalar gerektiği zaman, kullanılacak malzeme de gereken uğraş da artacağı için dolgu ücreti de yükselecektir.

Estetik dolgularda da adı üzerinde ‘estetik’ yaklaşım dolayısı ile malzemeler değişmekte daha fazla özen gerekmekte ve ister istemez fiyatlar yükselmektedir.

Diş Çekim Ücreti:

Diş çekimi kolay bir işlem değildir. Hele de iyice çürümüş ve çekerken kırılma ihtimali yüksek olacak bir dişin çekimi ile, normal bir diş çekiminin ücretinin aynı olmaması doğal karşılanmalıdır. Yirmi yaş dişleri söz konusu olduğunda durum yine aynıdır. Yirmi yaş dişleri gömülü oldukları zaman zaten bir ameliyat olarak değerlendirilmelidir. Gömülü olmadıkları zaman da yerlerinin ulaşılma güçlüğü, diş yapısının normal dişlerden farklı olduğu ,anatomik yapılara yakınlığı gibi durumlar göz önünde bulundurulmalı ve istenilen ücretler normal karşılanmalıdır.

Diş Taşı Temizletme Ücreti:

Diş taşı temizliği sırasında, dişlerin çürüme riski azaltılmaktadır. Diş taşı temizliği ile diş eti çekilmesi, kemik erimesi, dişin sallanması ihtimalleri ortadan kaldırılmakta, ağız kokusu diş eti kanaması gibi sorunlar giderilmektedir.

Tabii ki ağız bakımına dikkat eden, dişlerini fırçalayan, düzenli bakımlarla diş taşı oluşumu fark ettiğinde hemen temizleten bir ağız ile ağız temizliğine önem vermeyen, diş taşlarını iyice kalıplaştırmış, hatta bazen taşlardan dişler gözükmeyen bir ağızın temizlik için ödemesi gereken ücret aynı olmayacaktır.

Bütün diş tedavilerinde, hastanın koltukta geçireceği zaman da fiyatların belirlenmesinde etkili olabilmektedir.

Kullanılan malzemelerin kalitesi, lazer teknolojisi gibi kullanılan ek ileri yöntemler, muayenehanenin gelişen teknoloji ile donatılmış olması , hekimin alanındaki gelişmeleri takip etmek için mezuniyet sonrası eğitimine önem veriyor olması gibi durumlar maliyetleri yukarı çekmektedir. Kullanılan malzemelerin  oluşacak ücretlere ve tedavinin başarısına etkisini okumak için lütfen tıklayınız.

Dişçi kisvesi altında çalışan sahtekarların sunduğu cazip diş tedavi ücretlerine kanan bir çok vatandaşın canından olduğunu da unutmamak gerekir.Konu ile ilgili yazıya ulaşmak için lütfen tıklayınız.