Pages Menu

pendik diş,pendik diş hekimi

Bebeklerde Çıkan Aftlar/Pamukçuk

Bebeklerde Çıkan Aftlar/Pamukçuk

Bebeklerin ağızlarında çıkan pamukçuklar çoğunlukla önemsenmese de aslında tehlikeli hastalıkların habercisi olabilmekte.

Pamukçuk kendiliğinden geçmez mi?

Bir pamukçuk-aft ortalama 1 hafta içinde geçmelidir. Ağız içindeki yaraların yanında ishal, ateş , kusma varlığında ve yaralar uzun süre geçmediği zaman inatçı mantar enfeksiyonundan şüphelenilir. Bu durumda bebeğin alt vücuduna ve poposuna bakılmalı, kızarıklık ve yara varlığı kontrol edilmelidir. Antibiyotik kullanılması gerekebilir. Uzman bir çocuk doktoruna mutlaka müracaat edilmelidir.
Bu mantar bebekten anne memesine de geçebilir. Anne dikkat etmezse anneden tekrar bebeğe geçerek bir kısır döngüye sebep olur.

Anne göğüs ucuna mantar kremleri ile masaj yapmalı ve her emzirmeden önce karbonatlı su  ile ıslatılmış gazlı bezle temizlemelidir. Bebeğin ağzındaki yaralar karbonatlı suya batırılmış gazlı bezle silinmemelidir. Doku bütünlüğünün bozulup daha ağır seyreden hastalıklara yol açar.

Ağız içi hastalık oluşumu yokken, önlem amaçlı olarak karbonatlı su ile

Ağız içindeki yaraların yanında ishal, ateş , kusma varlığı mutlaka dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Özellikle sıcak ve nemli ortamlarda şikayetlerin arttığı durumlar ve eklem bölgelerinde yara oluşması sistemik ölümcül hastalıkların habercisi olabilmekte, hastaya kemoterapi-radyoterapi uygulaması gerekebilmektedir. Yaralardan biopsi alınması, kandaki beyaz kürelere bakılması gerekebilir.

Mutlaka uzman bir çocuk doktoruna gidilmelidir.