Oruç ve Ağız Kokusu

Ramazan ayı başladığı zaman en çok sorulan sorulardan bir kısmı “oruçlu iken ağzım kokuyor, niyetlenince nefesim kokuyor, oruç tutarken ağız kokusu oluyor ne yapmam lazım” oluyor.

Ramazan ayında oruç tutarken oluşan ağız kokusu maalesef tamamen engellenemez veya sıfırlanamaz..

Açlıkta ağız içerisindeki bakteriler karbonhidratsız kalıp beslenme sıkıntısı çeker. Aç kalan bakteriler tükürükten, ölü ağız içi dokulardan, diş eti ile diş arasında oluşan sıvılardan ve plaktan gelen proteinleri sindirmeye başlar. Bu, kükürtlü gaz demektir. Dil fırçalanır ve çinko içerikli gargara yapılırsa azalır..

Fakat asıl problem aç kalan metabolizmanın yağ ve karbonhidrat depolarına baş vurup açığa çıkardığı ürünlerin hava ile dışarı atılıyor olmasıdır. İşte bunu engellemek bugün bildiklerimiz ile maalesef ki mümkün değildir..

Ramazan ayında oruç tutarken oluşan ağız kokusunun rahatsız etmesini önlemek için yapılabilecek en rahatlatıcı uygulama;

*Hem iftar sonrası hem sahur sonrası dil ve yanak dokuları dahil ağız içi temizliğinin fırçalama ile sağlanması

*Diş ipi kullanılması

*Çinko içerikli gargara ile ağzın çalkalanması olacaktır.

Gün içinde macun kullanmadan dişlerin, dil yüzeyinin, yanakların ve damağın fırçalanarak temizlenmesi de oruç tutarken oluşan ağız kokusu için etkili bir çözüm olacaktır.