Lazer Diş Hekimliği

Lazer, İngilizce; “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” kelimelerinin kısaltılmasıdır. “Uyarılmış radyasyon salınımlarıyla ışığın kuvvetlendirilmesi” anlamına gelmektedir. Fakat kelime anlamına bakıp Lazer’in radyasyon yaydığı kanısına kapılmayın. Zira lazer radyasyona neden olmaz.

Lazerin mantığı,ışıkların toplanıp tek bir yolda paralel yol almasıdır. Tek renkli güçlendirilmiş ve yönlendirilmiş ışıklar tedavi etmek kesmek gibi istenilen amaçta kullanılır.

Lazerin keşfi 1960 yılında Amerika’da dır. Theodore H. Maiman tarafından bulunan lazer, normal ışıktan farklı olarak çok yüksek frekanslarda çalışır. Aynı frekans aralıklarında, aynı fazda, birbirine paralel yüksek genlikteki  ışıklardır. Foton olarak adlandırılan ışığın temel parçacıklarının çarpması ile çalışan bir sistemdir. Işınların hassas bir şekilde kontrol edilmesi,ışınların yayılması ve yoğunluğu, lazer uygulamasının esasıdır.

Lazer hayatın her alanında kullanılmaktadır. Ürünlerin barkotlarının okuması, CD lerin okunması hep lazerler sayesindedir. 15 mW üzerindeki lazer ışığı göze ciddi zarar verir, 100 mW ve üzeri lazer ışığı kibriti bile yakabilecek düzeydedir.

Lazer kendisi steril yapıdadır. Ortamın sterilizasyonunu artır, yara iyileşmesini artırır.

Lazer sayesinde daha az ağrı oluşur, anestezi ihtiyacı azalır. Lazerin özelliği, güzelliği yaygın uygulama alanı, kullanım rahatlığı, hasta rahatlığını artırmasıdır.

1960 yılında üretilen ilk lazer pembe renkli yakuttan üretilmiştir. Sonra pompalamaya uygun her şeyden lazer üretilebileceği fark edildi. Yeni lazerleri yalıtkan, yarı iletken, yakut, katı ve gaz lazerler olarak gruplandırmak mümkündür.

Her amaç için farklı lazer kullanılır. Lazerlerin farklı dalga boyları farklı etki alanları vardır.

Lazerin diş hekimliğinde kullanılışı çok eskiye dayanmamaktadır. Son 20 yılda çok kısıtlı olarak kullanılmaya başlanmış, 90 lı yıllarda aktif kullanıma girmiştir.  Sert dokularda etkin kullanımı ise son 7-8 yıldır gelişmekte olsa da rutin kullanıma henüz tam olarak giremememiştir.

Lazerin pahalı bir teknoloji olması da diş hekimliği uygulamalarında yaygınlaşmasının önünde bir engeldir.

Diş hekimliğinde kullanılan lazerler Erbiyum, ER:Yag, Nd:Yag, CO2, diode ve KTC lazerlerdir.

Erbium ve Er:Yag lazerler sert dokularda kullanılır.

CO2 lazerler de yara bölgesinde karbonizasyon oluşumu yara iyileşmesini yavaşlattığı için çok tercih edilmez.

Nd:Yag  lazerler ve Diode lazerler diş hekimliğinde en çok tercih edilen lazerlerdir. Doku sterilizasyonu, kanal dezenfeksiyonu, inatçı apselerin tedavisi, doku kesimlerinde daha az kanama ve daha az doku tahribatı ile daha az travmatik çalışma sağlar. Yara iyileşmesi daha hızlı olur, ağrı daha az hissedilir. Enfeksiyona sebep olan bakterilerin rengi sağlıklı dokudan daha koyudur, Nd:Yag ve diode lazerler koyu rengi algılar. Nd:Yag lazerlerde 1mm Diode lazerlerde 0.5 mm olan etki alanı, komşu dokuların zarar görmesini önler ve güvenle kullanımını sağlar.

Ktc lazerler de aslında dalga boyu değiştirilmiş Nd:Yag lazerlerdir. Yeşil ışıkları vardır. Beyazlatmada daha etkilidir. Daha çok böbrek ve prostat rahatsızlıklarında kullanılır. Diş hekimliğinde kullanımı çok yenidir.

Diş Hekimliğinde Lazerin Kullanım Alanları ve Avantajları

*Lazer kullanılarak yapılan  diş beyazlatma tedavisi çok daha kısa sürmektedir ancak hassasiyet oluşması daha fazla olduğundan ekstra hassasiyet tedavisi gerekebilmektedir.

*Lazer kullanılarak diş hassasiyeti tedavisi ağrısız sızısız yapılabilmektedir. Hassasiyet tedavisinde lazerin etkisi uçları açıkta kalan dentin kanallarının kapatılması ile olur.

*Lazer kullanılarak kanal sterilizasyonu sağlanan kök kanal tedavileri daha başarılı olmakta, ara dönem ve tedavi sonrası ağrı daha nadir görülmektedir.

*Lazer kullanılarak yapılan doku kesilerinde yara iyileşmesi çok daha hızlı olmaktadır.

*Lazerin biostimulasyon etkisi ile uçuk, aft tedavileri, inatçı apse tedavileri gibi işlemler yapılabilmektedir. Lazer ile tedavi edilen uçuklarve aftlar aynı bölgede tekrar çıkamamaktadır.

Lazer Diş

*Lazer kullanılarak genetik yapı ya da sigara kullanımından kaynaklanan koyu renkli diş etlerinin renginin açılması mümkündür.

*Diş çekimi sonrası lazer ile biostimülasyon yapılması yara iyileşmesini hızlandırmakta ve iyileşme sürecinde oluşan ağrıları nerede ise sıfırlamaktadır.

*Lazer kullanımı her tedavide seans süresini ve sayısını kısaltır, işlem sonrası şikayetleri azaltır.

*Kanal tedavisi veya dolgu öncesi lazer uygulanan dişlerde sağlanan yüksek sterilizasyon ile tekrar çürük yada apse oluşum riski azaltılmaktadır.

*Porselen protezlerin, özellikle zirkon kaplamalar ve laminaların yapıştırılması öncesi lamina ve diş yüzeyinin lazerle pürüzlendirilmesi, protezin düşme riskini azaltır.

*Gingivektomi işlemi ve Frenektomi işlemi lazer ile daha kısa, daha az kanamalı yapılır ve yara iyileşme süreci daha az sıkıntılı ve hızlıdır.

*Diş etinin boyunun uzaması(kron boyu uzatma) gereken durumlarda lazer iyi bir yardımcıdır.

*Ağız içerisinde oluşan fibroma,zararsız diş eti-yağ dokusu gibi dokular içeren doku çukuntılarılazerle kolay çabuk kanamasız ve az ağrı ile alınabilmektedir.

Diş hekimliğinde lazer kullanımı henüz her klinikte maalesef olamayan ancak önemli, hasta konforunu artıran geleceği parlak bir teknolojidir.