Koruyucu Diş Hekimliği

Bir hastalığın oluşmasını önlemek için harcanan zaman ve para tedavi etmek için harcanandan daha azdır. Her hastalıkta olduğu gibi dişle ilgili sorunlarda da erken teşhis ve tedavi önemlidir. 

Diş hekimliğinde koruyucu tedavilerin başında diş temizliği gelir. Diş fırçalama, diş ipi kullanma, gerekirse alkolsüz ve florlu gargalardan faydalanma ve en az 6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrolü kişinin ilk etapta kendisini korumak için yapabilecekleri adımlardır.

Diş hekimi yapılan kontrollerde oluşan diş taşlarının temizliğini yapar. Gerek gözle ve el aletleri ile yapılan muayenelerde, ihtiyaç hissedilirse radyolojik muayenelerde görülen bir çürük başlangıcı olursa fazla büyümeden müdahale edilmesi mümkün olur.

Başlayan bir çürük olmazsa da bu durumun devamı için koruyucu ‘yüzeyel flor’ uygulaması özellikle çocuklar için olsa da herkes için önemlidir.

Yeni başlayan çürüklerde dişin yapısını tamir etmesine yardımcı İCON tedavisi uygulanır.

Ayrıca 6 yaşında ilk  kalıcı azı dişleri çıktığında, çürüklerden korumak adına üzerindeki girinti çıkıntıların fissür örtücü denilen malzemelerle kapatılması gerekmektedir.

Süt dişlerinin nasıl olsa düşecek diye düşünmeden temizliğine dikkat edilmesi, çürüdüğü zaman tedavi edilmesi yerine gelecek kalıcı dişlerin düzgün ve sağlıklı çıkması açısından önemlidir.