Kompozit Dolgu

Kompozit; bileşik, alaşım, karma, karışık anlamlarında bir kelimedir. Diş hekimliğinde dolgularda kullanımı da benzer manaya gelmektedir. Kompozit dolgular silikon içeren , mikro-makro partiküllerin karıştırıldığı bir bileşiktir.

Beyaz dolgu, diş rengi dolgu, lazerli dolgu, ışıklı dolgu” diye geçen, estetik dolgulardır.

Kompozit dolgular, eskiden arka dişlerde kullanımı sınırlı tutulan ürünlerdi. Ancak geliştirilen kuvvetleri ve basınç dayanımı özellikleri ile diğer estetik diş tedavi seçeneklerine kıyasla daha ucuz ve kolay “estetik diş“lere sahip olmayı sağlar.

” Bukalemun efekti ” nin sınırlı şekilde de olsa sağlanabildiği ön diş kompozit dolgular olduğu gibi, daha doğal görüntü isteyen hastalar için, diş yüzeyinde lekelenme görüntüleri de sağlanabilmektedir.

Son teknoloji kompozit dolguların kullanımı ile dolgu yapıldığı belli olmayan estetik görüntüler rahatlıkla elde edilebilmektedir.

Dişler arasındaki ayrıklıkların ortodontik tedaviye gerek kalmadan veya dişler kaplanmadan kapatılabildiği kaliteli komposit oldgular geliştirlmiştir. Bazı kompozit dolgular içeriğindeki flor sayesinde dişi korumaya devam eder.

Kompozit dolgular en mükemmel şekilde en kaliteli malzeme ile yapılmış olsa bile; hasta dişlerinin bakımını ihmal ederse sararma;çizgi şeklinde sınırların belli olması gibi istenmeyen görüntüler ortaya çıkabilir.