İmplantın Vücut Tarafından Kabulü

Her implant tutmaz,bazıları düşer…

Mi acaba…

Günümüz şartlarında kaliteli bir implant gerekli şartlar sağlandığı takdirde yerleştirildikten sonra hasta da ağız bakımına dikkat ederse ömür boyu ağızda kalacaktır.

İmplantın başarısını etkileyen faktörler;

*Öncelikle kullanılan malzemelerin kaliteli ve vücuda uyumlu olması önemlidir. Her sektörde olduğu gibi implant sektöründe de Çin pazarı bulunmaktadır.  Piyasada oldukça ucuza, içine alüminyum katılmış, kemik bağlantı yüzey özellikleri düşük, şekli uyumsuz implantlar da bulunmaktadır.

*İmplantın yerleştirildiği kemik dokunun kaliteli ve yeterli olması önemlidir. Nasıl ki duvara çakılan bir çivinin sağlam durabilmesi için duvarın da sağlam olması gerekli ise, implantın üzerine gelecek kuvvetlere rağmen uzun ömürlü olabilmesi için kemiğin iyi olması gereklidir.

Kemik yapısı değerlendirilirken kalınlığına ve yüksekliğine bakılır. Çok aşırı olmayan eksiklikler kemik greftleri ile ya da kısa boy implantlar ile tolere edilebilirken, kayıp dokunun fazla olduğu durumlarda  vücutta başka kemiklerden destek kemik dokusu alınması  gerekebilmektedir (örneğin alt çenenin ekleme yakın kısımları ya da  bacak kemiği gibi)

* İmplant yerleşecek bölgedeki diş eti dokusunun yapısının özellikleri önemlidir. Yerleştirilen implantın etrafı sıkıca ve tam olarak kapatılmadığı zaman, sızıntı ile gelen tükürük kan ve yiyecekler, beraberlerinde taşıdıkları bakteriler ile implantın dokuya kaynaşmasını önleyecektir.  Ayrıca tam kapanmayan bir dokuda bozulan kanlanma, bölgenin yeterli beslenmesini önleyecek  ve doku kaybına da neden olacaktır. (daha fazla kemik ve diş eti erimesi)

*Yeni yerleştirilen implantın aşırı ve ters basınca maruz kalmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.  Özellikle aynı seansta protezi de yapılan implantlarda  bu konu daha çok önem kazanmaktadır.

*Özellikle diabet gibi yara iyileşmesini etkileyecek sistemik rahatsızlıklar varsa, kontrol altında tutulması önemlidir.

*İmplant yapımı öncesi varsa diş eti problemleri ( periodontitis vs) varsa önce onun tedavisi yapılmalıdır.

*Ve tabi ki ağız bakımı ve temizliği önemlidir.

Her zaman her ağız implant için uygun olamayabilir. Doğru endikasyon, doğru implant, doğru bakım… Her hangi bir basamakta eksiklik implant başarısını ve ömrünü etkileyecektir..