İmplant Dişin Bakımı

Dişler çekildi yerine implant yapıldı. Artık rahatım dişlerime bakmasam da olur? Mu acaba..

İmplantlar çene kemiği içine yerleştirilen titanyumdan malzemelerdir. Dişinizin yerini alan implant dişiniz, kendi dişlerinizden çok daha hassastır. Temizliğinin ihmal edilmesi, ömür boyu garanti verilen bir implantın bile vücut tarafından atılmasına sebep olabilir.

İmplantitis / peri implantitis denilen hastalık implant dişiniz için en büyük tehdittir. İmplant etrafında biriken yemek artıkları bakteri birikimini başlatır. Bu da önce diş eti çekilmesi sonra kemik erime ile implant yüzeyinin açığa çıkmasına sebep olur. Peri implantitis hala tedavisi konusunda sıkıtılar yaşanan, implant kaybıyla sonuçlanması çok yüksek bir hastalıktır.

İmplant kaybı durumunda sıkıntılı implant çıkarılır. Aynı yere yeni implant hemen yerleşemez, biraz daha yanına yerleştirilmesi gerekmektedir. Çünkü implantın çıkarıldığı bölge sorunlu bölgedir. Çevre dokularda yeterli kemik yoksa, hem implantın çıkarıldığı hem de komşu bölgelere kemik grefti ile destek uygulanması gerekir. Bu dönemde greftte de sıkıntı çıkmaması için uzun süreli ntibiyotik desteği gerekebilir, Ve yine en önemli şart düzgün bir ağız bakımıdır.

Periimplantitisi önlemenin tek bir yolu vardır, o da düzgün bir ağız bakımı. Diş fırçalamak, diş ipi kullanmak, gargara destekleri ve en az 6 ay mümkünse 3 ayda bir diş hekimi ziyaretleri ihmal edilmemelidir.