İğne Ağrısı

Dental enjeksiyonlarda, iğneler çok çok incedir. Bu sayede çok daha rahat ilerler ve çok daha acısız bir uyuşturma sağlanır.

Enjeksiyon yapılmadan önce iğne batırılacak yere sprey sıkılması ya da jel sürülmesi ile iğne batma hissi tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

Yine de hastalar bir acı ve yanma hissinden şikayetçi olabilirler. İğne sanki sağa sola döndürülüyor gibi daha derine itiliyor gibi hisler oluşabilir. Bu verilen ilacın dokularda yayılmasından kaynaklanan bir durumdur.

Kullanılan anestezik ilaç solusyonu vücut ısısına ne kadar yakın olursa ağrı o kadar az olmaktadır. Bu yüzden iğne yapılmadan önce ilaç avuç içinde, kalorifer üzerinde vs ısıtılabilir.

Daha az ağrı ve acı ile anestezi yapılabilmesi için özel aletler de üretilmiştir. İğne giren yere titreşimler gönderilerek hem iğne batma hissi azaltılır hem de titreşimlerle verilen ilacın daha çabuk yayılması sağlanır. Daha çabuk yayılan ilaç daha az basınç ve daha az ağrı sebebi olacaktır.

Titreşimin solüsyonların yayılmasındaki faydasından yararlanabilmek için, enjeksiyon sonrası iğne yapılan bölgeye masaj yapılması da oldukça faydalıdır.

Hastaların iğneden kaynaklı acı – ağrı hissinin çabucak geçeceğinin; tedavi sırasında anestezi yapılmazsa duyulacak acının çok çok daha fazla olduğunu hatırlarında tutması da iyi bir fikirdir 🙂