Hareketli Protez Uygulamaları

Diş eksikliklerinde uygulanacak olan protezin seçiminde  eksik diş sayısı ve eksikliğin bulunduğu bölgeye göre karar verilir.

Ağızda kalan dişlerin sayısı ve konumu köprü yapmaya yetersiz ise yada ağızda hiç diş kalmamış ise, hastaya kaybettiği estetik fonksiyonun kazandırılması için vücuda uyumlu plastiğe benzer akrilik denilen bir malzemeden yapılan ,takılıp çıkarılabilen protezler yapılır.

Çene kemiklerinde erime çok fazla olduğunda protezin verdiği rahatsızlığın azaltılması için içine yumuşak astar materyali koyulabilir.

Kullanılan malzemeye karşı alerjisi olan kişilerde boya içermeyen şeffaf malzemeler kullanılabilir.

Hareketli protezlerin yapımı için ağızda hiç diş kalmamış olması şart değildir. Aksine ağızda kalan dişler bulunduğu yere ve dişin-kemiğin durumuna göre protezin tutuculuğunu artıracağı için daha rahat bir kullanım sağlayabilir. Parsiyel protezler- kancalı dişler böyle durumlarda kullanılır.

Ağızda kancaların gözükmesini istemeyen hastalar için dişlerin uygunluğuna göre destek dişler kaplanarak hassas bağlantılı protezler (çıtçıtlı diş ) yapılabilir. Kaplama yapılan diş ve hareketli protezin içinde birbirine uyumlu anahtar kilit mekanizması ile tutunma sağlanır.

İmplant destekli hareketli protezler de yanak dudak desteği de sağlanmış, sabit dişlere yakın bir tutuculukta hareketli protez kullanımı sağlar.

Hareketli protezlerin her yemekten sonra temizlenmesi, ağızda diş varsa fırçalanması protezin ömrünü uzatır. Gece yatarken hareketli protezler mutlaka ağızdan çıkarılmalı ve suya konulmalıdır. Gece uyurken ağızda kalan protezler kemiklerin daha çabuk erimesine ve protezlerin uyumunun bozulmasına sebep olur. Gece protezler ağızdan çıkarılmazsa ağızda protez yaraları da daha fazla olacaktır.