Hamilelikte Diş Tedavileri

Hamilelik sürecinde her anne bir dişini kaybetmek zorunda değildir.

Hamilelik döneminde daha özenli bir ağız bakımı ve beslenme destekleri ile diş kayıpları önlenebilir.

 İyi bir ağız bakımı, dikkat edilen bir oral hijyen, sadece anne için değil; anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için de olmazsa olmazdır.

Vücut bu dönemde hem kendisini hem bebeği beslediği için daha fazla vitamin ve mineral ihtiyacı içindedir. Anne adayı yeterli ve düzenli beslenmeye, gerekir ise doktoru ile irtibata geçerek destek ürünler kullanımına dikkat etmelidir.

Vücuda gereken vitamin ve minerallerin yanında, değişen hormonal dengeler de unutulmamalıdır.

Regl dönemlerinde, ergenliğe girişte, hamilelikte, menapoz dönemlerinde vs kadın vücudu ekstra ilgi özen ve bakım ister.  Bu bakım ihtiyacı ağız ve dişler için de geçerlidir.

Anne olmaya karar verildiği zaman, diş hekimi muayenesine girmek; hamilelik döneminde ortaya çıkabilecek olası sorunlara önceden müdahale edilebilmesini sağlar. Bu da sorunsuz bir 40 hafta ve diş kaybı olmayan bir doğum süreci demektir.

Hamilelik süresinde her 3 aylık dönemde, gerekirse aylık dönemlerde yapılan muayeneler, diş taşı temizlikleri ve diş yüzeylerine uygulanan flor takviyesi de diş kayıplarını önleyecektir.

Hamilelikte Dişiniz Ağrırsa?

Hamileliğin ilk 3 ayında ( ilk trimestr/ ilk 13 hafta) ve son 3 ayında (3. trimestr/ 27-40+ hafta) mümkün olduğunca herhangi bir müdahale yapılmaması tercih edilir.

Ortadaki 3 aylık dönem; gebeliğin en rahat geçtiği risklerin en az olduğu 2. trimestr (14-26 hafta) çok gerekli ise diş tedavileri yapılabilir.

İlk trimestr için düşük tehlikesi ve bebek gelişiminin etkilenmesi riski, son trimestr için erken doğum riski vardır. İkinci trimestr için istatistiki olarak yüksek riskler belirtilmiş olmasa da her tedavide olduğu gibi şartlar değerlendirilerek anne ve bebk sağlığı için hangi durum daha iyi olacaksa ona göre davranılır.

Gebeliğin her döneminde diş tedavisi yapılabilmesi için, anne adayının öncelikle kontrolü altında olduğu kadın doğum uzmanı doktoru ile görüşmesi ve diş tedavisi yapılmasında bir sakınca olmadığına dair yazı alması gerekmektedir. Bu konsultasyon yazısı olmazsa gebeliğin hangi haftası olursa olsun işlem yapılmamaktadır.

Her ne kadar hamileliğin başından sonuna kadar diş taşı temizliği ve flor uygulamalı dışında herhangi bir müdahale tercih edilmese de tamamen çaresiz de değiliz.

Acil durumlarda, diş çekimi, geçici dolgu ve extrpasyon ( dişin sinir dokusu ve köklerdeki enfekte dokunun çıkarılması, yerine ilaç koyularak dişin kapatılması) gibi müdahaleler yapılabilir .

Gebelik sürecinde hormonların etkisi ve yetersiz ağız bakımı ile oluşan diş eti büyümeleri ” hamilelik tümörü” olarak adlandırılır. Bu tümörler oluştukları zaman kesilerek alınabilir ya da hastayı çok rahatsız etmiyorsa kontrol altında bırakılabilir. Kötü huylu değillerdir ancak ağız temizliğine dikkat edilmediği takdirde kesildikten sonra yeniden oluşabilirler.

Röntgen çekimi tercih edilmediği ve kullanılacak ilaçların bebek üzerinde olası yan etkilerinden korunabilmek için gebelik süresi içinde yapılacak tedaviler sadece günü kurtaracak, o anki acıyı dindirecek ancak doğum sonrası tamamlanması gereken tedaviler olacaktır.