Frenektomi- Frenotomi

Frenotomi, gereğinden büyük ya da uzun frenulum yapısının düzeltilmesi demektir.

Frenektomi ise frenulum dokusunun tamamen çıkarılmasıdır.

Frenulum, kelime anlamı olarak “Küçük ve kısa bağ, herhangi bir organ veya oluşumun hareketlerini sınırlayan bağ biçimini almış küçük mukoza veya deri kıvrımı.” demektir.

Ağızda dudaklar ve diş eti birleşiminde, dil atında frenulumlar bulunur.  Bu frenulumların normalden yüksek olması, diş eti hastalıklarına sebep olur.

Diş eti çekilmesi,  diş diş eti birleşimi ve köklerde çürük oluşması, estetik bozukluk ve dişlerde hassasiyete sebep olur.

Hareketli protez-takma diş- kullanan hastalarda dişlerin sürekli oynaması yerinde durmaması de yüksek frenulumlardan kaynaklı olabilmektedir.

Frenulum gerildiğinde diş etinin renginde açılma oluyorsa, bu frenulum ağız sağlığı açısından risk oluşturuyor demektir ve düzeltilmelidir. Bu tip sıkıntıları önlemek için frenulumlarda kesi yapılır.

Yapışık diş eti genişliği ve frenulumun konumu dudak hareketlerine izin verecek uzunlukta olmalıdır. Yüzün hareketleri sırasında diş etinin zarar görmesini engelleyemeyecek yapıdaki frenuluma müdahale edilmelidir.

Frenulumlar yapışık diş etine kadar, dişin diş eti ile birleştiği sınıra yakın ya da sınırda olabildiği gibi dişlerin arasından geçerek damak mukozası ile de birleşebilir. Frenulum yapısı dişe yaklaştıkça diş eti sığlaşır, diş eti problemleri artar. Periodontal sıkıntılar, diş eti çekilmeleri, kemik kaybı vs görülebilir.

Cerrahi Yaklaşım

Nasıl bir tedavi uygulanacağını belirlemede en büyük etken, frenulumun sebep olduğu periodontal hastalığın derecesidir.

Klinik olarak diş diş eti birleşim sınırında ve diş arasından arkasına devam eden frenulumlar patolojik olarak kabul edilir.

Frenektomi-Frenetomi Yapılacağı Durumlar

*Diş etrafında doğal ve düzgün bir diş eti dokusu oluşturmak

-Ortodontik tedaviyi kolaylaştırmak

*Periodontal hastalıkları önlemek-gidermek

*Diş fırçalamayı kolaylaştırmak

*Periodontal hastalık sebepli operasyonlarda destek amaçlı olarak

Frenotomi, frenulumun tepesinden tabanına doğru kesilerek hareketinde rahatlama sağlanması üzerine kurulu bir protokoldür.

Frenektomi klasik kesilerle ya da lazer kullanılarak yapılabilir.

Lazer kullanılarak yapılan frenektomi  ve frenotomilerin avantajları

*Anestezi uygulanmasına gerek olmaz ya da çok az uygulanır

*Daha az ağrı, ödem ve skar dokusu gelişir

*Fazla zaman almaz, kolaydır

*Operasyon sonrası enfeksiyon riski daha azdır.

*Dikiş atılmasını gerektirmez

*Operasyon sonrası iyileşme patı uygulamasına gerek yoktur.