Fissür Örtücü

Dişlerin yüzeylerinde anatomik olarak girinti çıkıntılar bulunmaktadır.  Bunlar yemek artıklarının birikmesi ve bakterilerin yerleşmesi için ortam oluşturmaktadır. Düzgün fırçalama ve bakım kadar koruma da önemlidir.

Özellikle çocuklarda kalıcı dişler ilk çıktıkları zaman çoğunlukla diş fırçalama alışkanlığı henüz tam yerleşmemiş olur. Daimi dişler daha çıktıkları ilk yıllardan çürümeye başlar. Çocuklarda yeni çıkan daimi dişlerin çürümesini önlemek, dişlerin ömürlerini uzatmak için bu girinti çıkıntılar fissür örtücü denilen bir madde ile doldurulur.

Yetişkinlerde de ağız durumu genel olarak iyi ise koruyucu olarak fissür örtücü uygulanabilir.

Bu işlemde önce dişlerin yüzeyleri temizlenir. Uyumlu bir çocuk veya yetişkin bir hastada diş taşı temizliği sonrası uygulanabilir. Sadece pat ve fırçalama ile polisaj sonrası da fissür örtücü yapılabilir. Diş yüzeyine  fissür örtücü maddenin daha iyi tutunması için jel sürülerek pürüzlendirilir. Diş yüzeyindeki girintilere fissür örtücü koyulur ve özel ışık tutulur.

Fissür örtücü işlemi dişlerde herhangi bir aşındırma, uyuşturma yapılmasını gerektirmeyen, tek diş için en fazla 5 dakika süren bir işlemdir.

Fissür örtücü uygulaması kısa zamanlı, kolay uygulanan ama dişlerin sağlığı açısından önemli bir koruyucu tedavi çeşididir. Çocuklarda özellikle ihmal edilmemesi gerekir ancak yetişkinlerde de sağlıklı dişlerde koruyucu olarak uygulanabilir.