Diş Tedavileri ve Ağrı

Diş hekimine gelmekten korkmuyorum diyen, diyebilen çok az kişi var. Çoğunlukla altta yatan denen de ağrı. Diş tedavilerinin aslında ağrısız olduğunu biliyor musunuz?

Diş koltuğuna oturduğunuzda,canınızı acıtacak tek işlem, dişlerin uyuşturulması için yapılan iğnedir. Diş uyuştuktan sonra yapılacak olan işlem ister diş çekimi, ister implant ister komplike bir ameliyat olsun, siz hiç bir acı ağrı hissetmezsiniz.

Diş Çekimi ve Ağrı:

Bir elinizin herhangi bir parmağını yumruk yaptığınız diğer elinizle sıkıca tutun.Küçük bir bebeğin yada çocuğun annesini/babasının elini tutarken tuttu gibi diyebiliriz. Parmağınızı elinizin içinden çıkarmaya çalıştığınızda,hissettiğiniz his,parmağınız hareketidir ancak hiç bir acı olmaz. Diş çekimi de böyledir. Dişinizin hareketini,kemiğin içinden çıktığını hisseder bir miktar çıtırtı duyarsınız,ancak diş çekimi sırasında herhangi bir acı hissetmezsiniz.

Dolgu ve Ağrı/ Kaplamaya hazırlık ve Ağrı :

 Diş dolgusu sırasında, diş yüzeyinden bir miktar madde kaldırılır. Bu his, tırnak törpülemek gibi bir histir. Nasıl ki tırnağınızı törpülerken bunu hissedersiniz ancak canınız acımaz, dolgu sırasında da dişinizden madde kaldırıldığını,dişinizin törpülendiğini hissedersiniz ancak diş dolgusu sırasında canınız yanmaz.

Dişlerin kaplanabilmek için küçültülmesi sırasında yaşanılan da yine benzer bir histir ve bu his diş kesimi sırasında  canı acıtmaz.

Kanal tedavisi ve Ağrı :

  Kanal tedavisi sırasında, yine dişinizin tırnak törpülenir gibi törpülendiğini hissedersiniz. Ancak bazı durumlarda, özellikle dişte apse varsa, kök ucu temizliği sırasında yumuşak bir dokuya dokunulduğu hissi olabilir. Sanki şişme bir park üzerine basar gibi bir his. Yine kanal tedavisi sırasında da hiçbir acı hissetmezsiniz.

İmplant ve Ağrı : 

İmplant yapımı sırasında , çene kemiğiniz diğer herhangi bir diş işlemi yapılacak gibi uyuşturulur. Bu da sizin implant sırasınca acı duymanızı önler. İmplant yapımı sırasında, baskı hissedilebilir, makina sesleri ve bazen çatırtılar duyulabilir. Matkap duvarda çalışıyor gibi hissedilebilir. Ancak implant yerleştirilmesi işlemi acısız bir işlemdir.

Diş Taşı Temizliği ve Ağrı :

Diş taşı temizliği, çoğunlukla uyuşturmaya bile ihtiyaç olmayan bir işlemdir. Hemen yıkanmadığı için tabağın üzerinde katılaşan yemek kalıntılarını çıkarır gibi, hemen yıkanmadığı için dişe yapışan taşlar temizlenir. Yapılan işlem sadece diş yüzeyinin temizliğidir. Dişin kendi dokusuna dokunulmaz. Diş taşı temizliği acısız bir işlemdir. Ancak aşırı diş taşı ve diş eti çekilmesi olan durumlarda,bazen köklerde hassasiyet olabilir. Bu durumda da diş uyuşturulur ve yine diş taşı temizliği sırasında herhangi bir acı olmaz.

Diş tedavilerinde çoğunlukla tedavi seansı sırasında değil bittikten sonra ağrı yaşanır. Bu ağrılar da ağrı kesiciler ile dindirilebilir düzeyde ve kısa süreli ağrılardır.