Dişte Ozon Tedavisi

Diş Hekimliğinde Ozon Tedavisi

Ozon tıpta uzun zamandır kullanılmakta olan oksijen esaslı güçlü bir antiseptiktir. Ozon sayesinde çürük oluşumuna sebep olan bakteriler ağrı oluşturmadan dolayısı ile uyuşturmaya gerek olmadan çok kısa bir sürede tamamen ve güvenilir bir biçimde yok edilir.

OZON

UV ışıkları oksijen ile temasında atomlarını üçlü gruplar şeklinde geçici olarak birleştirerek diğer bir oksijen bileşiği ozonu(O3) oluştururlar.

Ozon yıldırımlar sayesinde de meydana gelir ve dikkat edilirse kokusundan fark edilebilir.

Ozon özel jeneratörlerde de üretilebilir. Bu durumda üretilen ozon içinde bulunduğu ortama ve ısıya bağlı olarak ortalama 40 dakika içerisinde tamamen oksijene dönüşür.

Ozon’un Faydaları

Atmosferdeki ozon tabakası zararlı U.V. ışınlarının geçmesini önleyerek koruma sağlar.

Ozon etkili bir bakteri, virüs ve mantarlar için öldürücüdür.

Ozon genel tıpta ve diş hekimliğinde kuvvetli bir tedavi edici ajan olarak kullanılmaya uygun bir bileşendir.

1900’lerin başlarında, ozon su arıtma tesislerinde hastalığa sebep olabilecek mikro organizmaların yok edilmesinde ve koku, renk, hidrojen sülfid, demir ve manganez gibi suda bulunması istenmeyen durumların ve minerallerin giderilmesinde kullanılmaya başlanmıştır. Fransa, Almanya, İsviçre, Hollanda ve Kanada’da su arıtmada ilk tercih edilen sterilizasyon ve dezenfeksiyon kaynağı haline gelmiş, gelişen teknoloji ve ozonun özellikleri anlaşıldıkça bütün dünyada su arıtmada vazgeçilmez olmuştur.

Diş Hekimliğinde Ozon

Tedavi ozonun diş yüzeyine doğrudan teması ile yapılmaktadır. Bu işlem için özel ozon cihazı ve özel uçları bulunur. Kontrollü ve gerekli dozlarda uygulama yapılarak diş yüzeyindeki bakterilerin yok edilmesi sağlanır.

Ozon çürük oluşturan bakterileri ağrı olmadan, uyuşturmaya gerek kalmadan, sesi ve dokunuşuile korkuya sebep olan döner aletleri kullanmadan tamamen ve güvenilir bir biçimde yok eder.

Ozon atmosferde doğal olarak oluşur.

Dişe direk bir temas olmadan, herhangi bir ağrı oluşmadan 30-40 saniyelik ozon uygulamasının ardından çürük oluşturan bakterilerin %99.9’u yok edilir. Ozon gazı diş yüzeyindeki girintilerde, kök yüzeyinde ve yumuşak yüzey çürüklerinde yerleşen bakteri, mantar ve virüsleri saniyeler içerisinde yok eder.

Hastalıklı bölgede sterilizasyon sağlanır ve dişin kendisini yenileyen yapısı 4-12 hafta içerisinde sağlıklı yeni diş dokusu oluşumunu tamamlar.

12 yaşından büyük hastalarda “ozon hasta kiti” kullanılır. İçerdiği kalsiyum, fosfat, flor, çinko, xylitol ve çeşitli mikrop öldürücü aktif maddeler bulunan özel olarak zenginleştirilmiş mineral sıvı dişin sertleşerek tekrar dirençli hale gelmesini sağlar. Hasta kitinin içerisinde diş macunu, ağız gargarası ve ağız spreyi bulunmaktadır.

Ozon terapi aynı zamanda yara iyileşmesini hızlandırmak amaçlı olarak da uygulanabilir.

Ozonun avantajları

Yapılan araştırmalarda hiçbir vakada  yan etki tesbit edilmedi.

Hasta korkusu ve diş tedavilerinde oluşan travma oluşmamaktadır.

Hasta memnuniyeti artmaktadır.

Küçük yaşlarda uygulanan ozon tedavisi hayat boyu ağız ve diş sağlıklarını destekleyici nitelikte olacaktır.

Sülfürü ortadan kaldırdığı için ağız kokusu sorunu da ortadan kalkar.

Ozon terapi nasıl yapılır ?

Çürük tespit edildikten sonra diş tamamen tükürükten arındırılır ve dişe uygun özel başlık takılır. “HealOzon” oksijeni ozona çevirir. Ortaya çıkan  ozon özel bir tüp sayesinde pompalanır ve dışarıya hiç gaz kaçmamasını sağlayan silikon başlık aracılığı ile diş yüzeyindeki çürük oluşturan bakteriler 30-40 saniye içerisinde yok edilir. İşlem sonunda ozon vakumla geri alınır, oksijene dönüşür. Diş ağrısız bir şekilde çürükten kurtarılmış olur.

Ozon Tedavi ile ilgili olarak hastalar ne düşünüyor? (300.000 e yakın hastada yapılan ankete göre )

*Hastaların %100 ü OZON ile yeniden tedavi olmaya istekli

*Hastaların %99 u tedaviden çok etkilenmiş

* Hastaların %97 si OZON ile tedaviyi tavsiye edeceğini belirtmiş

* Hastaların %95 i tedavi ücretinin böyle bir tedavi için makul olduğunu belirtmiştir.