Diş Hekimi Randevunuza Gelirken

Dişlerinizle ilgili sıkıntınız var ve randevunuzu aldınız. Peki randevunuza giderken nelere dikkat etmelisiniz.

Özellikle son 6 ay içinde çekilmiş dişlerinize ait röntgen varsa yanınıza alınız.

Aç olmayınız. Diş tedavileri için karnınızın tok olması gerekir.

Daha önce gittiğiniz diş hekiminden size verilmiş bir not varsa yanınıza alınız.

Sürekli kontrol altında olduğunuz bir hastalığınız varsa ( yüksek tansiyon, guatr, diabet, kalp hastalıkları, epilepsi vs) diş hekimi ziyaretinizden önce doktorunuzu ziyaret edip, dişlerime işlem yaptıracağım diyerek muayene olmanız ve doktorunuzdan neler yapmanız gerektiğine dair yazılı bir kağıt alırsanız zaman kazanmış olursunuz.

Düzenli kullanmanız gereken ilaçlarınız varsa, bunları randevu alırken diş hekiminize belirtiniz. Kan sulandırıcı ( aspirin, coraspirin) gibi bazı ilaçların kanamalı işlemlerde kesilmesi ya da doz ayarlaması yapılması gerekebilmektedir.

Düzenli olarak yüksek tansiyon veya epilepsi için ilaç kullanıyorsanız, diş hekimine giderken karnınızın tok olması ve ilacınızı almış olmanız önemlidir.

Diş çekimi, kist operasyonu gibi cerrahi işlemlerde yalnız gitmemenizde fayda vardır.

Makyajınıza düşkünseniz yanınızda makyaj malzemelerinizi taşıyabilirsiniz. Tedaviniz sırasında özellikle rujunuzda ve yanaklarınızdaki pudra fondötende bozulmalar olacaktır,

Çok korkuyorsanız papatya çayı gibi sizi sakinleştirecek alternatifleri deneyebilirsiniz.

Randevunuza tam saatinde gitmeye dikkat edin. Ne çok daha erken ne de geç. Çünkü hekiminizin sizden önce bir hastası varsa siz gereğinden erken geldiğinizde strese girecektir. Zamanından geç geldiğiniz zaman da ya işlemleriniz yarım kalacaktır ya da sizden sonraki hastanın zamanından çalınması gerekecektir. Siz o hastanın yerinde olmak istemezdiniz..