Diş Eti Bakımı

Diş etleri dişler kadar önemli organlarımız. Dişlerin ağızda tutunmasını sağlayan çene kemiklerimiz ve diş etlerimizdir.

Reklamlarda denildiği gibi, gözleriniz kanasa nasıl ihmal etmezseniz, diş eti kanamasını da ihmal etmemelisiniz.

Diş etlerinin sağlıklı kalabilmesi için bakterilerden temizlenmesi gerekir.

Dişlerin düzenli fırçalanması ve diş ipi kullanımı, diş etlerinin sağlığı açısından çok önemlidir.

Dişlerin fırçalanmadığı 12 saatin saatin sonunda diş taşlarının ilk hali olan plak oluşmaya başlar. Plak oluşmaya başladığı andan itibaren de üzerinde bakteriler birikmeye başlar. Bu bakteriler diş etinin daha kırmızı ve hassas olmasına sebep olur.

Dokunma – fırçalama ile kanayan diş etini gören hasta diş etleri kanadığı bahanesi ile dişlerini fırçalamaktan kaçınır. Bu durumda plak artar, bakteriler artar, diş etleri daha çok kanamaya başlar. Dişlerin geleceği için bir kısır döngü başlamış olur.

Diş üzerinde biriken plak zamanında temizlendiği takdirde plak tartar- diş taşına dönüşür ve tartarı kişinin kendisinin temizlemesi mümkün değildir. Temizlenmeyen diş taşları diş etlerini zedeler.

 Diş taşları diş etlerinde çekilmeye sebep olur.

Dişlerin ağızda sabit kalmasını sağlayan tutunduğu kemiktir. bu kemik, çene kemiğinin bir parçası olan “alveol kemiği” dir. Alveol kemiği üzerindeki diş eti ve içindeki diş sayesinde olması gereken seviyeyi korur.

Diş etleri , dişler ve diş eti üzerine yerleşen bakteriler yüzünden çekilmeye başladığında, bu bakteriler alveol kemiğine de ulaşır. Bu durumda dişin tutunmasını sağlayan kemik de erimeye başlar. ” sağlam dişim sallandı düştü” durumu işte tam da bu durumdur.

Oluşan diş taşları temizlemezse gittikçe artar. Dişi tutan diş eti ve kemiğin yerini alır . Artık dişi tutan diş eti ve alveol kemiği değil diş taşları olmaya başlar. Bu durum dişin kaybı için sinyaldir.

Diş taşları ilk oluşmaya başladığı zaman temizlenirse diş eti çekilmesi önlenmiş olur.

Diş taşları iyice artmadan temizlenirse, diş eti çekilmesinin artması , alveol kemiğin erimesi önlenmiş olur.

Diş taşlarının temizliği için iyice artması beklendiği zaman;

* diş taşı temizliği sırasında diş etleri kanar

* diş taşı temizliği sonrası dişlerde sallanma başlar.

Ancak bu kanamanın da dişlerin sallanmasının da sorumlusu diş taşlarının bizzat kendisidir. Zamanında yapılan bir diş taşı temizliği diş etlerinde kanamaya da sebep olmaz, dişlerin sallanmasına da sebep olmaz.

Diş etlerinin sağlıklı olmaması, ağız kokusuna sebep olur.

Diş eti üzerine yerleşen bakteriler diş çürüklerine sebep olur.

Ağıza yerleşen bakteriler, menenjit ( beyin iltihabı) dahil pek çok ciddi hastalığa sebep olan bakteriler ile aynı bakterilerdir.

Yani diş eti hastalığınız sizin bir hipertansiyon ve kalp hastası olmanıza, mide ülserine veya basit bir gribi çok daha zor atlatmanıza sebep olabilir.

Dişlerinizin ömür boyu size hizmet edebilmesi için;

Genel vücut sağlığınız için;

Kendiniz ve çevreniz için

Ağız bakımınızı ihmal etmeyin…