Diş Diyerek Geçmeyin

Dişler de önemsenmesi gereken ‘organlar’ dır. Vücudun diğer bütün organları gibi hastalandıklarında bütün vücudu etkilerler. Diş çürüğü de dişlerin hastalığıdır. Diş çürükleri ağızdaki  bakteri  kaynaklarıdır.

Diş Çürükleri ve Diğer Organ Hastalıkları

Dişlerde çürük oluşturan bakteriler, kalp kapakçığı  rahatsızlıkları ve romatizmal hastalıklara da sebep olurlar. Dişlerde çürük olması, ağızda sürekli zararlı  bakteri  varlığı demektir.  Bu bakteriler yediklerimizle mideye ulaşır.  Burada mide rahatsızlıklarına sebep olur.Dişlerdeki çürükler baş boyun kol göz  bölgelerinde ağrı yapabilir.

Ağızdaki bakteriler diş eti, dişin sinirleri ve dişi besleyen damarlar yoluyla kana karışarak bütün vücutta yayılır. Zamanla kalpte, böbrekte, gözde yetmezliklere sebep olur. Pankreas ve akciğerlerde iltihaplanmalara yol açabilir. Vücutta ateş, halsizlik, eklem ağrıları gibi genel hastalık belirtilerine yol açar.

Diş çürükleri ihmal edildikleri takdirde hayati sonuçlara sebep olabilirler. Özellikle kalp romatizması, kalp ile ilgili geçirilmiş anjiyo dahil herhangi bir operasyon varlığında kişinin kendi hayatı tehlikeye girer. Hamilelik durumunda dişlerde bir çürük ve dolayısı ile iltihap varlığı düşük ya da erken doğum sebebi olabilir. Kanser  vakalarında kanser tedavisi öncesi ağızdaki çürüklere müdahele edilmezse kanser tedavisinden alınan verim düşeceği gibi, hasta bu süreçte grip nezle gibi ufak hastalıklara daha yaktın olur ki bu da hasta için risktir.

Dişlerde sadece çürük varlığı değil diş eti problemleri, ağızdaki yaralar da bakteri varlığını gösterir ki  önemsenmesi  gereken durumlardır .

Sürekli tekrar edilen en az 6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrolleri bu yüzden önemlidir.

Diş çürüğü nedir detaylı anlattığımız yazımız için lütfen tıklayın.

Diş hekimi korkusu ile ilgili yazımız için lütfen tıklayınız.