Diş Çürüğü Nedir? Diş Neden Çürür?

Besinlerin içerdiği karbonhidratlar, bakteriler için  de iyi bir besin kaynağıdır. Ağızda yeterli temizlik yapılmadığı zaman dişler, dişetleri, dil ve yanaklar bakteriler için  hem iyi bir ev hem de yeterli besin kaynağı oluşturur. Bakteriler diş dokusuna yerleştikçe dişin yapısını iyice bozar ve geri dönüşümü olmayan doku kayıpları meydana gelir.

*Oluşan bu madde kaybını telafi etmek,

*Çürüğün ilerlemesini durdurmak ve yeni çürük oluşumunu önlemek,

*Çürük oluşabilecek bölgeleri önceden korumak,

*Fonksiyonel ve estetik bozuklukların önüne geçmek için dişlerde restorasyonlar yapılır.

Bu restorasyonlar dişteki madde kaybının büyüklüğüne ve etkilenen dokulara göre değişiklik gösterir.

DOLGU-KANAL TEDAVİSİ-KAPLAMA?

Dişte çürük erken tesbit edilebilmiş ,çok derine ilerlememiş ve az bir doku kaybı varsa dolgu yapmak yeterli olacaktır.

Çürük dişi besleyen damarların ve sinirinin olduğu en iç tabakaya kadar ulaşmışsa yada apse oluşturmuşsa ,köklerdeki etkilenen dokuların temizlenerek dişin tedavi edilmesi kanal tedavisidir. Abse oluşumunun seviyesi yada dişin tedaviye verdiği cevaba göre uzun seanslar alabilen bir tedavi olmakla birlikte,dişin ağızda kalma şansının değerlendirilmesi açısından önemlidir.

Bazen dişteki doku kaybı o kadar çok olur ki, yapılacak dolgu ve diş birbirlerine destek olamazlar ve çiğneme kuvvetleri ile kırılma riski taşırlar. Bu durumlarda dolguya ve dişe destek sağlaması için binaların depreme dayanıklılığını artırmak için kullanılan yapıya benzetilebilecek olan fiber dolgu desteği, yada temelin daha derin kazılması gibi anlatılabilecek olan dişin ve dolgunun kökten destek almasını sağlayan kökün içine yerleştirilen çubukçuklar (post) kullanılabilir. Bazen bunlar da yeterli olmayabilir yada diş bu tedaviler için uygun olmayabilir,o zaman dişin kaplanması gerekebilir.

Dişe yapılacak olan tedavinin ne olacağına yapılacak muayeneler ve tetkikler sonucunda doktorunuz karar verecektir ve sizin için en iyi ve uygun olan tedavi uygulanacaktır. Bütün işlemler sadece bölgesel olarak yapılan anestezi-uyuşturma ile kişi uyanık iken yapılabilmekte ve kişi acı hissetmemektedir. Korkunun çok yüksek olduğu bazı kişilerde rahatlatıcı ilaçlar ve  daha ileri durumlarda genel anestezi gerekebilir.

Diş çürüklerinin vücut sağlığına etkisi ile ilgili yazımız için lütfen tıklayınız.

Bir dişi hangi aşamaya kadar ağızda tutabiliriz ile ilgili yazımız için lütfen tıklayınız.