Diş Apsesi

Çürüyen bir dişte bakteriler çok hızlı ürer ve ilerler. Sinire ulaşan bakteriler yine de ihmal edilirse kökün ucuna kadar ulaşır ve orada da doku yıkımı başlar.

Dişteki çürük, bir doku yıkımıdır. Bakteriler sağlıklı dokuyu öldürürler. Sağlıklı dokuyu beslemeye çalışan vücut, dokunun öldüğünü fark ettiğinde ölü dokuyu vücuttan atmaya çalışır. Vücut savunması devreye girer ve savaş başlar.

İltihap aslında vücudun bakteriler ile verdiği savaştır. Ölü dokuyu ve bu yıkıma sebep olan bakterileri vücut en kısa yoldan atmaya çalışır.  Bu sırada da apse oluşur ve savaş devam ettikçe artar, yayılmaya başlar.

Apse ilerlerken kendisine en az direnecek yolu seçer. Diş kökünde oluşan bir apse, yanak içinde çukurluk gibi olan diş eti ile yanak arası bölgede, direk diş eti üzerinde, damak tarafında dil altında ilerleyebilir ve şişlik buralarda oluşabilir.

İlerleyen bir apse, ağız içinden taşıp yüzde de görülebilir. Yanak yanı çene altı, boyun bölgesinde şişlik ve patlama görülebileceği gibi, göze buruna doğru devam eden, kulak arkası ve çevresine yayılan apseler de olabilir.

Bir apsenin en iyi tedavisi boşaltılmasıdır. Yeterli akışkanlık ve yumuşaklıkta olan bir apse, yüzeysel olarak uyuşturulup delinerek ya da kesilerek akıtılmalıdır.

Antibiyotik kullanımı, çoğu zaman dişteki bir apseyi geçirmekten ziyade yayılmasını önlemek, diş çekimi sırasında iltihabi hücrelerin kana karışmasını önlemek amaçlıdır. Apseli dişe gereken tedavi uygulanmadığı müddetçe apse tamamen geçmeyecektir.

Apse varlığı, yüzde ve vücut genelinde kızarıklık, ateş,halsizlik yapabilir.