Dental Topikal Florid Uygulaması

Bazen dişler düzenli fırçalandığı ağız bakımına dikkat edildiği zaman bile çürümeye yatkın olabilmektedir.

Bu genetikle, çevresel şartlar – çalışma ortamı stres hormonlar vs ile ilgili bir durumdur. Özellikle böyle durumlarda dişleri korumak için ekstra önlemler almak gerekir.

Çocuklarda süt dişlerinin sağlığı arkasından gelecek dişlerin sağlığı  için önemlidir. Çocuklar diş bakımı konusunda yeterli özeni göstermedikleri / gösteremedikleri için dişlerinin korunması gereklidir.

6-14 yaş arası çocukların ağzında hem süt dişleri hem de bir ömür kullanacakları kalıcı dişleri vardır. Bu dönemlerde çocukların yeme alışkanlıkları,diş fırçalama alışkanlıklarının yetersiz olması tehlikeli bir durumdur. Çok erken yaşta diş kayıplarına sebep olabilir. Flor uygulaması ile dişler koruma altına alınabilir.

Dişlerin yüzeyine florlu jel / vernik uygulaması çürüklere karşı korumada etkili bir yöntemdir. Özellikle çocuklarda ama herkes için geçerli olmak üzere en az 6 ayda bir yeni çürük kontrolü varsa tesbit edilip müdahale edilmesi yoksa da koruyucu önlem olarak flor uygulanması önemlidir.

Düzenli ağız bakımı ve flor uygulamaları ile dişler ağızda daha uzun süre sağlıklı olarak kalır.

Eski yıllarda sıklıkla kullanımı tercih edilen “Çürükleri önlemek için sistemik flor tableti kullanımı” artık geçerliliğini kaybetmiştir. Çok özel durumlarda çürük riskinin fazla olduğu çocuklarda yutularak değil ağızda emilerek kullanımı diş hekimi değerlendirmesi sonrası düşünülebilir.

Çürük önleme konusunda şu anda kabul edilen yaklaşım 2.5 yaşına kadar florsuz diş macunu sonra 500 ppm flor içeren çocuk diş macunu, 3-4 yaşlarından sonra 6 ayda bir topikal flor uygulaması yapılmasıdır. 6 yaşından sonra 1000-1400 ppm flor içeren erişkin tipi macunlara geçilebilir.

Okullarda uygulanan flor uygulaması koruyucu diş hekimliği açısından oldukça güzel bir adımdır.