Covid-19 Salgınında Diş Tedavileri

2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip Corona virüsü maalesef bütün dünyayı olduğu gibi bizim ülkemizi de sardı.

Covid-19 da diğer Corona tıp virüsler gibi damlacık yoluyla bulaşan bir hastalık. Ancak daha kolay yayılıyor ve daha ölümcül.

Hastalığı taşıyan bir kişinin dokunduğu yere dokunmak, herhangi bir vücut sıvısı ile temas etmek kadar bulaş riski taşıyor. Elleri sık sık yıkamak ve yüze dokunmamak bu yüzden çok önemli.

Covid 19 a yakalanmamak için kişisel hijyene dikkat etmek maalesef tek başına yeterli değil. Etrafınızdaki insanların da dikkat etmesi gerekli.

Zorunlu olmadıkça evden dışarı çıkmamak en büyük ve en önemli önlem. Dışarı çıkmak zorunda kaldığımız zaman da kapıdan girer girmez bütün kıyafetleri çıkarmak, elleri , yüzü ve boynu en az yarım dakika sabunla yıkamak hatta mümkünse duş almak gerekiyor. Yapılan her alışverişte eve giren şeylerin sabunlu bezle silinmesi veya yıkanması da tedbiri artıracak ve daha güvende olmanızı sağlayacaktır.

Bu süreçte, elbette ağız hijyeni de çok önemli. Ağızda bulunan çürükler, diş eti problemleri bağışıklık açısından risk doğru, ancak diş tedavileri sırasında ortaya çıkan damlacıklar (aerosol ) çok daha büyük risk. Düzenli ağız bakımına devam etmiş olanlar şu an daha avantajlı durumda.

Diş tedavileri sırasında kullanılan makineler yüksek basınçlı su ve hava ile çalışır. Bu yüzden ağızdaki bütün bakteriler-virusler etrafa saçılır. Bu durum aerosol yayılımı ile hastalık yayılma riski olarak değerlendirilir. Covid-19 un ortamda uzun süre kalabildiği ve son verilere göre 1.5 mt değil 4mt mesafeden bile bulaşabilir olduğu göz önüne alındığında diş tedavisi yaptırmanın çok riskli olduğu anlaşılacaktır.

Sağlık bakanlığı bu konuda resmi bir yazı yayınlayarak “diş tedavileri içinde acil olanları” belirtmiştir.

Bu yazıya göre covid-19 salgını süresince uggulanacak acil diş tedavileri şu şekildedir:

Yazıdan da anlaşılacağı üzere covid-19 salgını sürecinde kanal tedavisi, dolgu, diş çekimi,diş taşı temizliği, implant vs gibi girişimsel işlemler yapılamamaktadır. Bu durum hem hastalar arasında enfeksiyon yayılımı olmasını hem de hekimin hastalanmasını önlemek amaçlı alınan gerekli bir tedbirdir.

Diş hekimi korkusu ile ilgili yazımız için lütfen tıklayınız.