Çocuklarda Diş Sağlığı

23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı gelmişken biraz bu konuya değinmek istedim.

Yarınlarımız olan çocuklarımızın ağız sağlığı ertelenecek bir konu değildir.

Ortalama 6.ayda çıkmaya başlayan süt dişler 3 yaş civarında tamamlanır. Çocuğun yeni yeni yemek yeme alışkanlığını kazandığı, kendisini ve çevresini tanıdığı üstelik çoğunlukla inatçı olduğu bu zamanlar, dişlerinin sağlığı için belki de en kritik zamanlar.

Beyin ve vücut gelişimi için çocukları şeker ve çikolatadan uzak tutması gerektiğini artık bütün anneler biliyor. ancak diş sağlığı için de şeker ve çikolatanın zararlı olduğunu hatırlatmak isterim.

Gece emzirmeleri ve özellikle biberonla şekerli su veya süt içimi sonra uykuya dalma daha çok küçük yaşta dişlerde çürüklere neden olmaktadır.

Artık eskisi kadar çok olmasa da; annenin yemeği ağzında çiğneyip bebeğine vermesi de yine kaçınılması gereken bir durum. Bu şekilde anne kendisinde olan bütün hastalıklarla birlikte diş çürüklerini de bebeğine geçirir.Sadece anne değil tabi, anneanne,babanne ,bakıcı,bebeğin bakımından sorumlu olan kişinin “çiğneyemiyor alışsın” düşüncesi ile yemekleri kendisi çiğneyerek vermesini kesinlikle uygun bulmuyoruz.

0-2 yaş arası çocuklarda florsuz diş macunları artık  var. Bitkisel diş macunlarını buzdolabında saklamanız gerektiğini ve en fazla 2 ay kullanabileceğinizi lütfen unutmayın.

3 yaş itibarı ile düşük flor içerikli (500ppm) diş macunları  kullanmaya başlayabilirsiniz.

6 yaş sonrası,mercimek tanesini geçmeyecek büyüklükte yetişkin diş macunları kullanılabilir. Yine de 6 yaş sonrası için özel üretim diş macunlarının kullanımı daha sağlıklı olacaktır.

13-14 yaş civarı,karışık dişleme dönemi bitip bütün laıcı dişler tamamlandığı zaman, artık çocuk diş macunlarını tamamen burakma zamanı gelmiştir.

Süt dişlerinin yapısı daha organiktir. Yani dişler çürük oluşumuna karşı daha dayanıksızdır. Başlayan çürükler bir kaç gün içinde hızla ilerleyebilir. Bu yüzden ağız diş sağlığı için ağız ve diş bakımına dişler çıkar çıkmaz başlanmalıdır.

Özellikle süt dişleri için süt proteininden üretilen florsuz koruyucu diş jellerinin kullanılması da süt dişlerinin daimi dişler ile değişme zamanına kadar ağızda ve sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca;

1 yaş itibarı ile çocuk diş hekimi ile tanışmalı, ilk muayenesini olmalıdır. Burada esas amaç diş doktorunu tanımak, koltuğu tanımak ve koku oluşmasını önlemektir. ! yaş sonrası da 6 ay aralıklarla kontoller devam edilmesi olası bir çürük oluşumunda erken müdahale imkanı sağlar. böylece çocukta travma oluşmadan diş sağlığı korunmuş olur.

Okula başlayan çocuklarda “okulda fırçalayamadım” bahanesini önlemek için çantalarında fırça ve macun bulundurulması faydalı olacaktır. Zaten günümüzde öğretmenlerimizin çoğu bu konuda çocuklarımızı bilgilendirmekte ve uyarmaktalar. Evde ailenin desteği ile gelecek nesiller daha az diş sıkıntısı yaşayacaktır.