Braketler mi Şeffaf Plak mı?

Klasik tel tedavisi ile şeffaf plak sistemleri arsında fark var mıdır,varsa nedir, aradaki fiyat farkına değer mi..

İşte madde madde klasik braketli sistem ve şeffaf plaklar ile ortodontik tedavinin karşılaştırılması…

Klasik tel tedavisi-braketli sistemlerde;

1. Klasik tel tedavisinde ağız içinde tel yada porselenden braketler ve teller olur. Bu da görüntüyü bozar.

2.Klasik tel tedavisinde ağız içinde tel yada porselenden braketler ve teller olur. Bu ağız içinde bir türlü geçmeyen,tedavi 2 yıl sürüyorsa 2 yıl boyunca sürekli acı veren ağız içi yaralara sebep olur.

3.Klasik tel tedavisinde ağız içinde tel yada porselenden braketler ve teller olur.  Bu teller dişlerin tam ve düzgün temizlenmesini engeller. Dişler de çürükler oluşur.

4.Klasik tel tedavisinde ağız içinde tel yada porselenden braketler ve teller olur.  Bu teller dişlerin tam ve düzgün temizlenmesini engeller. Diş yüzeylerinde sararmalar oluşur. Tedavi bitiminde dişlerde beyazlatma ihtiyacı ortaya çıkabilir.

5.Klasik tel tedavisinde ağız içinde tel yada porselenden braketler ve teller olur. Bu tellerin yapısının bozulması tehlikesi ve yerlerinden çıkma ihtimali yüzünden hasta her istediğini yiyip içemez.

6.Klasik tel tedavisinde çorba içmeyi bile ızdıraba dönüştürebilen ağrılar oluşur.

7. Bütün bu zorluklar,braket ve teller dil tarafında bile olsa (lingual braketler) yine yaşanacaktır. 

Oysa şeffaf plakla ortodontik tedavi sistemlerinde;

1. Dışarıdan bakıldığı zaman hiç kimse tedavi gördüğünüzü anlamaz.
2.Şeffaf plakla ortodontik tedavide ağız içinde yaralar oluşmaz.
3. Şeffaf plakla ortodontik tedavide yemek yerken plaklar çıkarılıp sonra tekrar çakılır. Bu yüzden şeffaf plakla ortodontik tedavide dişlerde çürük riski yoktur. Hatta bazı araştırmalar, tedavi boyunca extra atıştırmalar azaldığı için çürük riskinin azaldığını göstermiştir.
4.Yine plaklar takıp çıkarılabildiği için şeffaf plakla ortodontik tedavide dişlerde sararma riski yoktur.
5.Şeffaf plakla ortodontik tedavide yemek yerken plaklar çıkarıldığı için hasta istediği tür yemeği istediği kadar yiyebilir.
6. Şeffaf plakla ortodontik tedavide dişlere birden ağır bir kuvvet uygulanmaz o yüzden klasik braketli sistemerdeki gibi dayanılması güç ağrılar oluşmaz.

Şeffaf plakla ortodontik tedavide, her açıdan tedaviye devam ettiğinizi nerede ise kendiniz bile anlamadan düzgün ve etkileyici dişlere sahip olursunuz.

Kendine güvenen bir gülüş ile hayatınızda yeni bir sayfayı açmak hiç bu kadar kolay ve konforlu olmamıştı..