Bir Dişi Hangi Aşamaya Kadar Ağızda Tutabiliriz?

Diş çürüdüğü zaman, ne kadar erken müdahale edilirse o kadar iyidir. Bu yüzden düzenli diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır.

Çürük bir dişe dolgu yapıldı, Ancak ağrılar geçmedi. Veya dolgu yapılmasının üzerinden zaman geçti ve ağrılar tekrar başladı. Dolgulu diş ağrı yaparsa ne yapılmalı? Dişteki çürüğün derinliğine, yerine, dişteki madde kaybına vs bağlı olarak ağrıyan dolgulu dişi çekmek yerine öncelikle kanal tedavisi yapılır.

Çürük dişe kanal tedavisi yapıldı ama hala ağrı ya da şişlik yapıyor. Veya kanal tedavisi yapılmasının üzerinden zaman geçti ve kanal tedavisi yapılan diş ağrı ve şişlik yapmaya başladı. Kanallı iş ağrırsa ne yapalım? Çekelim mi? Kanallı diş yeniden kanal yapılır mı? Apikal rezeksiyon deneyelim mi?

Yeni yapılan araştırmalar maalesef başarısız bir kanal tedavili dişe yapılan cerrahi müdahalenin uzun vadede sanıldığı kadar etkili olmadığını gösterdi. Apikal rezeksiyon yapılabilmesi için öncelikte iyi bir kanal tedavisi ve iyi bir üst yapı olması gerekli.

Bir dişte kanal tedavisi yenilemesi mi çekim mi yapılmalı kararı verilirken düşünülmesi gereken; dişe kanal tedavisi ile yüzde kaç bir başarı şansı verdiğimizdir. Eğer kanal tedavisini yenilediğimiz zaman dişin 5-10 senelik geleceğinde % 85 ve üzeri bir başarı yüzdesi veremiyorsak, çekilmesi artık daha mantıklı ve tercih edilir bir tedavi planlaması konumundadır.

Kanal tedavisi yapılan bir dişin tedavisinin başarı yüzdesinde sadece köklere yapılan tedavi değil, yapılacak üst yapı da önemlidir. Çok iyi yapılmış bir kanal tedavisinin %100 olabilecek başarısı, yetersiz bir dolgu ya da kaplama yapısı ile % 50 lerin altına düşebilmektedir. Bu yüzden çürük temizliği sonrası dişte kalacak sağlam doku miktarı önemsenmesi gereken bir durumdur.

Yapılan bir dolgu, kanal tedavisi veya kaplamanın başarısında ağzı hijyeni ve hasta uyumu en önemli etkenlerden birisidir. Ağız bakımına hiç dikkat etmeyen ve dikkat etmemeye devam edecek bir hastada daha agresif tedavi planlamaları tercih edilecektir.

Diş çürüğü nedir neden olur ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz diş çürüğü yazımız için lütfen tıklayınız.