Bebeklerin Diş Çıkarma Sorunları

Bir bebek diş çıkarıyor ise,sıkıntıları bitmiyor. Ateş, salya artışı, dişlerde-damaklarda kaşıntı, bazen ishal kusma ..

Bir bebeğin ilk süt dişleri çoğunlukla 6 ay civarında çıkmaya başlar. Ek gıdaya geçiş dönemi de olan bu aylar bir de diş çıkarma sorunları eklenince bebek için de aile için de daha zorlu bir sürece dönebiliyor.

Yeni bir diş çıkacağı zaman bebek- çocuk elini ağzına götürecektir. Parmaklarını ısırmaya çalışma , parmak emme hatta bütün eli ağzına sokma çabaları görülebilir. Oral keşif dönemini bitirmiş bir çocukta bile nesneleri ağzına götürme refleksi gelişebilir. Diş çıkan yere parmakla masaj yapmak rahatlamaya yardımcı olacaktır.

Buzdolabında bekletilmiş dış kaşıyıcılar kullanmak, sebze ısırma emzikleri ile hem dişlerini kaşımasına yardımcı olup hem sebze alımını sağlamak, pırasa elma salatalık gibi sebzeleri ısırmasını sağlamak yine rahatlatıcı seçeneklerdir.

Ateş yükselmesi yine diş çıkarma sırasında en yaygın görülen rahatsızlıklardan birisi. Diş sürmesi zamanı ateş çıktığı zaman, ateş düşürücü şuruplar verilebilir. Ancak genel olarak 39 dereceye gelmeyen bir ateşe ilaç verilmemesi tavsiye edilmektedir. Yeni diş çıkarken ateş yükselmesi durumunda da öncelikle ılık duş , daha ince kıyafetler ve temiz hava ile ateş düşürülmeye çalışılmalıdır.

Diş sürme sırasında ishal ve kusma durumları olursa sıvı desteği ihmal edilmemelidir. Çocuk bol sıvı almalı, dinlenmesi sağlanmalıdır.

Diş çıkarma döneminde iştah kaybı, yemek seçme, tek tip gıda ile beslenme, memeye daha çok bağlanma gibi durumlar her çocukta görülmektedir. Çocuğa ısrar edilmesi, zorla yemek yedirilmesi , bir gıdada ısrar edilmesi sadece gerilime sebep olacaktır. Diş çıkarma sırasında damaklarda hissedilen baskı , sıkışma, kaşıntı, ağrı hisleri çocuğun yemek yemesini zorlaştırmaktadır. Yine de çocuk açlıktan ölmeyecek kadar yiyecek zaten, kendinizi de onu da boş yere strese sokmayın .

Diş çıkarma sırasında sürülebilen rahatlatıcı diş jelleri , aşırı kullanımda hem karaciğere hem ağız dokularına zarar verebilir. Bu yüzden çok zorda kalmadıkça kullanmanızı önermiyoruz.

Son dönemlerde çokça tercih edilen kehribar bileklik ve kolyeler çocukların diş çıkarma sürecini biraz daha rahat atlatmasına yardımcı olmaktadır.