Bebeklerde Diş Gıcırdatma

Küçük yavrunuz dişlerini gıcırdatıyorsa, dikkatinizi çekmek istediği için değil, bir sıkıntısı olduğu içindir.

Diş gıcırdatma çoğunlukla psikolojik sebeplerdendir. Ancak küçük yaşlarda altında başka sebepler yatar.

3 yaşın altındaki bir çocukta/bebekte diş gıcırdatma varsa,akla ilk gelen sebep psikolojik sebepler olmaz. Çünkü bu yaşlarda çocuklar sıkıntılarını diş gıcırdatarak belli etmeyi bilmezler.

Zaten çoğu zaman çocuğunuza/ bebeğinize dişlerini gıcırdatma dediğiniz zaman yaptığının farkında olmadığını görürsünüz.

Bebeklerde diş gıcırdatma bağırsak sıkıntılarından kaynaklanabilir. Barsak parazitleri, sindirilememiş yemekler, ishal yada kabızlık diş gıcırdatmaya sebep olabilir.

Bebeklerde diş gıcırdatma reflü kaynaklı olabilir. Reflü sıkıntısı yaşayan bebek, mide içeriğini yukarı gönderdiği zaman reflex olarak çiğnemeye ve yeniden yutmaya çalışacaktır.

Bebeklerde diş gıcırdatma gaz sancılarından kaynaklanabilir. 

Bazen bebeklerde diş gıcırdatma sadece oyun sebepli de olabilir. 

Bebeklerde diş gıcırdatma önemsenmeli midir?

Bebeklerde diş gıcırdatma nasıl olsa geçer diyerek göz ardı edilmemelidir.

Diş gıcırdatma dişlerde aşınmalara sebep olur,bu da kalıcı dişlerin sağlam ve doğru yerde çıkması için gerekli olan süt dişlerinin zamanından önce çürümesi ve düşmesi/çekilmesi ile sonuçlanabilir.

Diş gıcırdatma çene eklemlerine aşırı yük bindirir. Bu da bebekte boyun ağrısı, omuz ağrısı, bel ağrısı gibi rahatsızlıklara, eklemlerde aşınmalara sebep olabilir.

Bebeklerde diş gıcırdatma varsa ne yapılmalı?

Bebekte diş gıcırdatma fark edildiğinde öncelikle bir çocuk hastalıkları uzmanı ile görüşülmeli, düzenli kontrol eden bir doktoru varsa bilgilendirilmelidir.

Diş gıcırdatma sıklığı fazla ise süt dişlerinin korunmasını sağlamak amacı ile bir diş hekimi tarafından dişlere koruyucu flro sürülebilir.

Diş gıcırdatmanın sebebi bulunmalı ve dişler kontrol altına alınmalıdır.