Asit Erozyonu

Diş minesi asitle kolaylıkla çözünebilen kalsiyum içermektedir; asit erozyonu,diş minesinin asit teması ile aşınmasıdır. pH değeri 5 ve altında olan bütün yiyecek ve içecekler diş yüzeyinden aşındırma yaparlar.

Asit erozyonun semptomları belirtileri ve etkileri nelerdir?

1.Transparanlık: Diş ısırma yüzeylerinde cam gibi şeffaf ve ince görülür. Bu görüntü asit erozyonun ilk belirtisidir.

2.Renk değişikliği:  Mine tabakası inceldikçe diş daha sarı bir renk alır. Çünkü incelen mide tabakasının altından daha koyu renkli dentin tabakası yansır. Renk değişimi asit erozyonun daha ileri aşamalarında görülür.

3.Diş yüzeyinde aşınmalar : Asit erozyonu arttıkça diş yüzeyinde noktacıklar pürüzler oluşmaya başlar. Dişlerin köşeleri yuvarlaklaşır. Bu noktacıklar daha çok renklenme ve hassasiyete sebep olur.

4.Çatlaklar : Asit erozyonu daha da ilerledikçe diş yüzeyinde belirgin çatlaklar oluşmaya başlar.

5.Çiğneme yüzeylerinde çukurlar: dişlerin birbirlerine bakan çiğnemeyi saplayan tepeciklerde çukurlar oluşmaya başlar. Bu artık ileri düzey bir asit erozyonudur.

6.Hassasiyet : Diş yüzeyinde mine aşınması derecesi ilerledikçe dişte sancı karıncalanma ve ağrılar görülebilir. Özellikle sıcak soğuk tatlı ve ekşi hassasiyetleri bir çürük ağrısı kadar rahatsız edici olabilir. Hassasiyet asit erozyonun her aşamasında görülebilir.

Asit Erozyonu ile diş hassasiyeti arasında nasıl bir ilişki vardır?

Diş yüzeyindeki en dış tabaka olan mine tabakası, dişi dış etkenlerden koruyan tabakadır. Asit etkisi ile aşınmaya başladığında, daha hassas olan dentin tabakası ortaya çıkmaya başlar. Dentin tabakası içindeki sinir uçları açığa çıktıkça sancı karıncalanma ve ağrı da artar.

Asit erozyonun uzun dönem sonuçları nelerdir?

Uzun dönemde asit erozyonu protetik diş tedavisini (kaplamalar) gerektirebilecek seviyeye kadar ulaşabilir. Dolgu, lamine, kaplama veya sadece koruyucu tedavi yapılabilir. Hangi tedavinin yapılacağı erozyonun derecesine ve hastada oluşturduğu rahatsızlığa göre hekiminiz tarafından belirlenecektir.Dişin kaybolan renk ve şeklinin nasıl geri kazanılabileceği, ne kadar rahat kullanılabileceği ve hastanın alışkanlıkları belirleyici kriterler olacaktır.

 Asit erozyonu sıklığı günümüzde gittikçe artmaktadır. Özellikle genç nüfusta artan hazır gıda ve fast food alışkanlıkları bunda etkili olmaktadır.

Kola, soda, kahve hatta meyve suları bile oldukça düşük pH lıdır.

Şekerli gıdalar, jelibon tarzı yapışkan atıştırmalıklar da diş yüzeyinde aşınmalara sebep olur.

Asitli gıda tüketimi sonrası ağızın kendi kendisini nötrleştirmesi (pH 7 ye dönebilmesi)  yaklaşık 20 dakikasını alır. Sürekli kola kahve meyve suyu şeker vs tüketen birisi ağzının kendi kendisini toparlamasına izin vermemekte ve aşınmayı hızlandırmaktadır.

Asit erozyonunu önlemek mümkün mü?

  • Mutlaka asitli içecek tüketecekseniz pipet kullanın, şekerli gıdalar ağzınızın içinde çok dolaştırmadan olabildiğince çabuk tüketin. Dişlerinizi mümkün olan en az süre asite maruz bırakın.
  • Yemekten sonra ya da bu ufak atıştırmalardan sonra su için, ağzınızı su ile çalkalayın ve kendisini korumasına yardımcı olun.
  • Dişlerinizi fırçalamak için acele etmeyin, aside maruz kalıp zayıflayan minelerinizi siz de fırça ile diş yüzeyinden sökmeyin Yemekten yaklaşık 10 -15 dakika kadar sonra dişlerinizi fırçalayın.